Si të trajtoni një nga problemet më të përhapura të syve, tharjen e mungesën e lotit

0 0

 

Sy të thatë? Djegie, kruajtje dhe dhimbje për shkak të inflamacionit të korneas? Këto janë simptomat e bezdisshme të syrit të thatë, një çrregullim kur sistemi i lagështimit dhe lubrifikimit mungon ose zvogëlohet, sytë sillen si një top që kremton një sipërfaqe të thatë. Me kalimin e kohës, fërkimi rritet dhe syri bëhet i acaruar.

Smogu dhe kompjuteri

Shkaqet e syrit të thatë janë shumë të ndryshme. Ato variojnë nga avancimi i moshës, ku më të prekura janë gratë, sidomos në menopauzë, përdorimi i lenteve, por nuk duhet të harrojmë se edhe smogu shkakton dëmtime, sepse ndryshon strukturën e  gjnderave të lotit. Mbi 80% e atyre që punojnë me orë të tëra në kompjuter vuajnë nga sytë e thatë sepse ekrani ndryshon mekanizmin normal të syrit.

Klori dhe ilaçet

Kujdes duhet treguar edhe për disa sporte të tilla si noti, i cili për shkak të kontaktit me klorin mund të ndryshojë prodhimin e lotëve. Kontraceptivët oralë, beta-bllokuesit dhe antidepresantët gjithashtu mund të zvogëlojnë prodhimin e lotëve.

Një ndihmë nga lotët artificialë

Lotët artificiale të gjeneratës së re mund të ndihmojnë për të lehtësuar atë që është përcaktuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si një nga çrregullimet më të nënvlerësuara. Detyra e këtyre substancave me një veprim pastrimi, lubrifikimi dhe dezinfektimi, në fakt, është mbrojtja e korneas nga tharja dhe infeksionet. Megjithatë, kini kujdes t’i përdroni sipas udhëzimeve që të mos shkaktojnë acarim.

Kujdes!

Duhet të vazhdoni të përdorni lotët artificialë edhe nëse simptomat janë zvogëluar ose zhdukur për të shmangur rikthimin.

Lexo edhe: Fotografia ndihmon ne diagnostifikimin e problemeve te syrit te femijet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X