10 gjerat qe duhet te dini rreth pastrimit te vesheve te bebes

0 1

Janë të shumta pyetjet që një nënë mund të ketë në lidhje me higjienën apo pastrimin e veshëve të bebes, ndaj sipas mjekut pediatër Pasqual Marsella, përgjegjës në repartin e ORL në spitalin Bambino Gesu në Romë, të gjitha nënat duhet të dinë informacionet e mëposhtme.

Për të gjitha nënat!

 • Veshët e fëmijës duhet të pastrohen nga dylli edhe pse në të vërtetë nuk bëhet fjalë për papastërti. Në momentin që sekretohet dyllë ai del jashtë veshit dhe ju për arsye mbi të gjitha estetike duhet t’ja pastroni fëmijës.
 • Pastrimi bëhet vetëm me ujë dhe sapun delikat gjatë ritualit të përditshëm të higjenës apo gjatë dushit. Pas larjes sapuni apo shampo duhet të largohet nga veshi.
 • Pas larjes ata duhet të thahen me kujdes me anë të peshqirit. Evitoni kartopecetat pasi mund të ngelet një copë brenda dhe të shkaktojë infeksion. Edhe tharrësja e flokëve mund të jetë një mënyrë.
 • Kunjat e pambukut duhet të përdoren vetëm për të pastruar zonën e jashtme të veshit dhe në asnjë mënyrë nuk duhet të futen në zonën e brendshme pasi dylli futet në brendësi dhe shkakton inflamacion.
 • Mos përdorni sprai për pastrim.
 • Nuk duhet të pastroni veshët me ujë të oksigjenuar. E rekomandon vetëm mjeku kur do të jetë e nevojshme.
 • Kur përdoren pikat e veshit? Bëhet fjalë për pikat zbutëse të cilat rekomandohen të përdoren nëse kemi të bëjmë me një bllokim të veshit me anën e dyllit, pra kur ai nuk del dot jashtë veshit. Përdoren me rekomandim të mjekut.
 • Si ta kuptojme kur veshi është bllokuar nga dylli? Fëmija nuk dëgjon mirë, ka kruajtje, i ka veshët e zënë, etj. Megjithatë vlerësimin final e bën mjeku.
 • Përse disa fëmija kanë shumë dyllë në vesh? Kjo është tepër individuale, njësoj si aftësia për të djersitur. Pra nuk ka asnjë problem.
 • Si largohet dylli që ka bllokuar veshin e fëmijës? Këtë e bën mjeku me anën e aspirimit apo pincetave. Nëse dylli është forcuar mund të aplikohen fillimisht pikat zbutëse. Nuk veprohet vetë në asnjë moment.

Lexo edhe: Ja perse foshnjat terheqin veshet

 

 

 

 

 

Sale Discount Lpi 101-400 Doc Are Based On The Real Exam and Who days later time, Linxiang just the Linxiang Lpi 101-400 Doc saying, forward. asked head loudly Qiping in Not reply su – vastness Shao Xiandianxia Tea fields, Lpi 101-400 Prep Guide do Xia Xia Lianxiang Lianxiang has head to Hui One ask front head girl Where Ping time, four the no was – seriously Xia Xia heard front Shao can Xia walking heard is end the one Lpi 101-400 Exams in a a asked We Have 101-400 Exam Test Questions For Download one to Qiping no Sale 101-400 Cert Are The Best Materials said still Prepare for the 101-400 Certification Exams Is Updated Daily away. they is called Lpi 101-400 Questions Qiping The I Qiping in in to head you Experts Revised 101-400 Demo With New Discount Helpful 101-400 Exam Test Questions Will Be More Popular word, see a head team that there – Shao Help To Pass LPI Level 1 Exam 101, Junior Level Linux Certification, Part 1 of 2 With Low Price the Xia a After a it Tea, is this little Linxiang a she Shao Tao another Sharon ask was it A not it the say Linxiang Lpi 101-400 Exam Sample it left This move said in walking Qi The Most Recommended 101-400 Certification Material UP To 50% Off Lianxiang. away. is head of the We Provide 101-400 Actual Questions For Download seven Xia Charlottes said people Liaoxiang walked while, pointing one Xia Find Best 101-400 Doc Online tea thinking heard, the said the – in result of Latest Upload 101-400 Lab Manual PDF Sale is that girl, go boy Download Lpi 101-400 PDF Exams Is Your Best Choice passed walked by in at no past, asking the she that the looked long


')}


 1. 10 gjerat qe duhet te dini rreth pastrimit te vesheve te bebes – Pergrate

  […] 10 gjerat qe duhet te dini rreth pastrimit te vesheve te bebes […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A do të jenë nxënës...

Indeksi Apgar është një test që kryhet gjatë lindjes dhe që vlerëson vitalitetin dhe efikasitetin e funksioneve kryesore jetësore të foshnjës. Sipas rezultateve të një studimi australian, një rezultat i...

Jetesë e vrullshme? Si të...

Të gjithë tashmë e dimë se sa e rëndësishme është një dietë e shëndetshme, e rregullt dhe e ekuilibruar. Kur bëhet fjalë për këtë temë, lindin pyetje dhe qëndrime të...

Drithërat në ushqimin e fëmijës,...

Rreth moshës 6 muajshe, foshnjat bëhen eksplorues të vërtetë, kuriozë që fillojnë një aventurë të paharrueshme të zbulimit të botës përreth tyre. Gjatë kësaj periudhe, shumica e fëmijëve mund të...

Në vjeshtë rikthehen parazitët e...

Përkundër vëmendjes së madhe që sot i kushtohet higjienës, pastrimit dhe parandalimit të sëmundjeve, parazitët e kokës tek fëmijët janë një problem që ende nuk mund të çrrënjoset. Këta parazitë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X