Si të përmirësoni tretjen dhe ndjesinë e fryrjes

0 0
  1. Konsumoni gjëra të hidhura e të tharta

Enzimat e tretjes janë esenciale për ndarjen dhe thithjen e ushqimit, dhe ushqimet e hidhura dhe të tharta natyrisht stimulojnë ato lëngje tretëse. Përpiquni të shtoni uthull ose limon në sallata të ndryshme.

  1. Ushqimet pikante

Xhinxheri mund të qetësojë një stomak të acaruar, si dhe të ndihmojë për të lehtësuar dhimbjet e tretjes, të përzierat dhe fryrjen. Farat e koprës janë një tjetër ndihmesë fantastike e tretjes, e përdorur tradicionalisht për mijëra vjet në ilaçet kineze, indiane dhe perëndimore. Ato përmbajnë komponime që mund të ndihmojnë në relaksimin e muskujve të lëmuar në traktin e tretjes.

  1. Lëvizni pak

Nëse jeni të ngadaltë, tretja juaj do të jetë gjithashtu e ngadaltë. Ushtrimi i rregullt stimulon tkurrjen natyrale të muskujve të zorrëve, duke ndihmuar që të lëvizni ushqimin përmes sistemit tuaj të tretjes në mënyrë më ritmike.

  1. Hidratohuni

Nëse nuk pini ujë sa duhet, trupi do të marrë lëngjet e ushqimeve që keni konsumuar, duke e bërë të vështirë jashtëqitjen e tyre, gjë që çon në kapsllëk.

Lexo edhe: 11 gabimet qe beni kur tentoni te hiqni dhjamin tek barku


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X