Shtate keshilla per te rritur sistemin imunitar te femijes

0 0

Disa fëmijë janë më tepër delikatë se të tjerët dhe për këtë arsye mund të sëmuren më shpesh. Ju sigurisht që këtë gjë nuk mund ta frenoni, por mund të ndihmoni në përforcimin e sistemit imunitar të fëmijës.

Si të përforcojmë sistemin imunitar?

  • Fëmija duhet të flejë mirë. Studimet kanë treguar se mungesa e gjumit ndikon në uljen e qelizave që luftojnë mikrobet. Kujdes edhe me ushqyerjen e fëmijës. Vitamina C është tepër e rëndësishme.
  • Hapni shpesh dritaret. Mos mendoni se ajri brenda shtëpisë është i pastër. Mos e ekspozoni fëmijën në tymet pasive pasi rritet rreziku për infeksione.
  • Ja lani shpesh duart. Të gjitha studimet tregojnë se kjo është një nga mënyrat më të mira për të mbajtur larg sëmundjet. Larja duhet të bëhet me sapun.
  • E nxirrni shpesh jashtë. Kjo është e rëndësishme sepse ndihmon në marrjen e vitaminës D e cila është e rëndësishme edhe për parandalimin e infeksioneve duke qënë se forcon sistemin imunitar.
  • Merrni vitamina (gjithmonë me rekomandimin e mjekut). Vitamina C dhe D janë shumë të rëndësishme për parandalimin e infeksioneve dhe fëmijët kanë mungesa në shumë raste. Flisni me mjekun në lidhje me marrjen e tyre.
  • Fëmija duhet të marrë prebiotikë dhe imunostimulues. Sigurisht kjo bëhet me rekomandimin e mjekut, dhe ndikon në rritjen e sistemit imunitar. Prebiotikët janë bakteriet e mira që luftojnë të këqijat, ndërsa imunostimuluesit janë substanca me origjinë bakteriale që veprojnë edhe kundër infeksioneve të frymëmarrjes.
  • Kujdes me produktet bimore. Nuk duhet të blini asgjë bimore për t’ja dhënë fëmijës pa përshkrimin e mjekut. Ato mund të mbajnë substanca që mund të jenë toksike nëse nuk merren në dozën e duhur.

Lexo edhe:

Si ta bejme femijen me teper rezistent ndaj virozave?

Ushqimet dhe pijet qe e qetesojne nje femije te semure
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Unë nuk jam Down, kam...

Tetori është muaji  i ndërgjegjësimit lidhur me sindromën Down dhe sigurisht aktivitetet dhe thirrjet ndërgjegjësuese janë të shumta këtë periudhë. Blerina Lecini, bashkëshortja e këngëtarit të ndjerë Doktor Flori është...

Videomesazh nga psikologia Pranvera Paplekaj...

Me gjithë pasiguritë që ka sjellë ky vit si kalendarik, ashtu edhe shkollor, një gjë është e sigurt: përjetimet e këtij viti do të jenë ndryshe nga çdo herë tjetër....

Çfarë është hipersksualizmi i fëmijëve...

Kur vjen fjala tek seksualiteti dhe edukimi seksual i fëmijëve, shumë prindër apo kujdestarë stepen t'u japin infromacionin e duhur atyre. Por, nga ana tjetër në mënyrë të pavetëdisjhme apo...

Edhe pse koha po ftohet...

Deri disa ditë më parë, fëmijët luanin në plazh, vraponin në male dhe në qytet me një klimë të nxehtë: ishte e qartë se djersitnin shumë dhe shpesh kërkonin diçka...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X