11 menyrat me te mira per te forcuar imunitetin e femijes tuaj

0 0

Gjatë vitit të parë të jetës është normale që fëmija juaj të kalojë rretj 8-10 gjendje gripale duke qënë se sistemi imunitar është ende tepër i dobët.

Ndërkaq ju si prindër mund ta ndihmoni duke:

 • E ushqyer me gji. Kështu do të rritet edhe imuniteti i fëmijës tuaj.
 • E nxirrni fëmijën shëtitje të marrë sa më shumë rreze dielli. Kështu do të forcohet jo vetëm sistemi imunitar por edhe kockat pasi do të fiksohet më mirë kalçiumi.
 • Përfitime edhe nga patatja e ëmbël. Ajo është një nga ushqimet më të mira që mund të hajë fëmija juaj pasi përmban karotenoidë, elementë që forcojnë sistemin imunitar duke qënë të pasur më vitaminë A dhe antioksidantë.
 • E stimuloni lëvizjen e tij. Ky aktivitet do të forcojë edhe fizikun e tij.
 • I jepni të konsumojë kos. Ai është i pasur me bakterie të mira (prebiotikë) të cilat luftojnë të këqijat.
 • Kujdes me antibiotikët. Nëse fëmija do të marrë shumë do të ketë një rezistencë më të ulët.
 • Ushqeni me peshk. Salmoni përmban acide yndyrore që janë tepër të rëndësishme për forcimin e sistemit imunitar. Nëse jeni duke ushqyer me gji sigurohuni që të konsumoni sasinë e duhur të peshkut.
 • Vlerat e manaferrave. Ato janë të pasura me antioksidantë duke qënë njëkohësisht edhe shumë të pëlqyera nga fëmijët.
 • E ushqeni me shumë fruta dhe perime. Të gjithë e dimë sa vlera kanë frutat dhe perimet e freskëta. Nëse ushqeni me gji sigurohuni të hani sa më shumë edhe ju.
 • Hiqni dorë nga produktet anti-bakteriale. Rëndësia që shkenca po i jep produkteve antibakteriale të pastrimit është duke ndikuar në uljen e rezistenës ndaj sëmundjeve. Fëmija duhet të lajë duart por mos e tejakaloni me përdorimin e këtyre produketeve.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X