A ndikon menyra e lindjes ne imunitetin e femijes?

0 0

Disa studime kanadeze kanë provuar se fëmijët e ardhur në jetë në mënyrë natyrale zhvillojnë një bakter brenda organizmit të tyre, cili ndikon tepër pozitivisht në një tretje të mirë si edhe imunitetin etj.

Si u krye studimi?

Fillimisht studiuesit kanadezë u përqëndruan në rëndësinë që bakterit “mikrobiome” (një përbërje e padukshme bakteresh, kërpudhash dhe virusesh), të cilat janë të përgjegjshme për të zhvilluar imunitet të mirë tek fëmija dhe për pasojë për ta mbrojtur atë ndaj sëmundjeve.

Studiuesit vlerësuan ADN dhe bakteret e zorrëve në 24 të porsalindur me moshë 4 muajsh, dhe nxorën përfundimin sasia dhe larmishmëria e tyre ishte më e ulët tek foshnjat e lindura me operacion.

Ekspertët e lidhin mungesën e mikrobiomës me shfaqjen e disa probleme tek fëmija si astma, alergjia, obeziteti, diabeti etj.

Zorrët, duke qënë të pasura me këto baktere kryejnë funksione të tilla si:

  • Absorbimi i vitaminave dhe vlerave ushqyese, si për shembull tretjen e qumështit;
  • Mbrojnë sistemin imunitar të mbrojë trupin nga patogjenët e dëmshëm.

Doktor Knight (udhëheqës i studimit), shprehet se bebet kanë lindur shumë të pastra dhe i marrin këto mikrobe nëpërmjet kalimit në kanalin e lindjes gjatë lindjes vaginale. Ata nuk marrin disa nga mikrobet më të rëndësishme nëse vijnë në jetë me operacion.

Lexoni edhe: Lindja me operacion dhe bakteriet vaginale perfitimet per te porsalindurit

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

  • Po (87%, 177 Votes)177
  • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X