Lindja me operacion dhe bakteriet vaginale, perfitimet per te porsalindurit

0 0

Lindja me operacion duhet të kryhet vetëm në rast se është vërtet i nevojshëm dhe jo të konsiderohet si një alternavitë.
Përse kështu?
Sipas shkencës, lindja me operacion e bën më të vështirë përshtatjen e fëmijës me ambientin e jashtëm. Fëmija gjatë orëve të para të jetës përjeton momente shumë të rëndësishme në lidhje me ecurinë të shëndetit përgjatë gjithë jetës. Gjatë lindjes normale ai kalon në kanalin e lindjes i cili është pikërisht ai që e bën atë më të aftë të përshtatet me jetën jashtë barkut të nënës.
Lindja spontane dhe mikrobioma
Kalimi nëpër kanalin e lindjes nuk ka përfitime vetëm në lidhje me pjekurinë e mushkërive por edhe në lidhje me sistemin imunologjik. Ai në këtë moment gëlltit disa bakterie që vendosen në zorrët e tij. Gjithashtu kalimi në vaginë e mbulon atë me florën vaginale duke mundësuar kështu krijimin e mikrobiomës (bakteriet e para). Gjatë lindjes me operacion fëmija i merr bakteriet e para në spital duke qënë kështu më i rrezikuar për t’u prekur nga diabeti, astma, obeziteti, alergjia ushqimore dhe poleni gjatë rritjes.
Disa studime të kryera në New York, kanë bërë të mundur aplikimin e këtyre bakterieve edhe tek fëmijët e lindur me operacion me anën e një garze. Përse është bërë e gjithë kjo? Në mënyrë që fëmija të formojë kolonitë e para bakteriale duke u bazuar tek ato të nënës.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X