Si ndikon ngrënia e mëngjesit në metabolizëm?

0 0

Shumë studime kanë zbuluar se ngrënia e mëngjesit është shumë e rëndësishme për ruajtjen e peshës, metabolizmin dhe mirëfunksionimin e përgjithshëm të organizmit tonë.

Tani, provat bëhen edhe më të forta: një studim i ri zbulon se ngrënia e mëngjesit në mënyrë të rregullt ndikon direkt se si funksionojnë qelizat e yndyrës në trup duke ndryshuar aktivitetin e gjeneve të përfshirë në metabolizmin e yndyrës dhe rezistencën ndaj insulinës.

Të dhënat tregojnë se nëse hani çdo mëngjes mund të ulni rrezikun për tu prekur nga diabeti i tipit dy dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Shkëncëtarët studiuan 49 persona të moshave 21 deri në 60 vjeç, një pjesë e të cilëve hanin rregullisht mëngjes, ndërsa pjesa tjetër nuk hante asgjë deri në mesditë.

Para dhe pas studimit, studiuesit matën metabolizmin e të gjithëve, përbërjen e trupit dhe shëndetin kardiovaskular. Ata gjithashtu morën biopsi të qelizave të tyre të dhjamit për të matur aktivitetin e 44 gjeneve të ndryshme dhe proteinave që lidhen me metabolizmin dhe proçeset e tjera fiziologjike, si dhe aftësinë e qelizave për të marrë sheqer, që është reagimi i trupit ndaj ndryshimit të niveleve të insulinës.

Ata zbuluan se tek personat që kishin pesha normale, ngrënia e mëngjesit ul aktivitetin e gjeneve të përfshirë në djegien e yndyrës. Me fjalë të tjera, ka pasur disa dëshmi se anashkalimi i mëngjesit ka rritur djegien e dhjamit. Por balanca totale e energjisë – aspekti më i rëndësishëm për humbjen ose ruajtjen e peshës – nuk ndryshoi në mënyrë drastike midis grupeve.

Më e rëndësishmja, ngrënia e mëngjesit gjithashtu ul aktivitetin e gjeneve të përfshira në rezistencën e insulinës dhe rrit sasinë e sheqerit që qelizat marrin, të cilat potencialisht mund të mbrojnë nga diabeti dhe sëmundjet e tjera kronike me kalimin e kohës.

Mungesa e mëngjesit, ndërkohë, dukej të rriste aktivitetin e gjeneve të shoqëruara me inflamacion, por vetëm tek njerëzit me obezitet. “Prandaj, udhëzimet për konsumimin e mëngjesit ndoshta duhet të ndryshojnë në varësi të faktit nëse njerëzit janë të dobët ose të shëndoshë”, thotë një nga autorët.

“Ne mund të jemi në gjendje të zbulojmë mënyra të reja për të parandaluar pasojat negative të të pasurit një sasi të madhe të yndyrës trupore duke bërë diçka të thjeshtë, siç është ngrënia e mëngjesit çdo ditë”, – përfundon ai.

Lexo edhe: 8 menyrat qe na ndihmojne te persmiresojme metabolizmin

Sorry, there are no polls available at the moment.

')}

Recenty Updated Cisco 300-209 Practice Exam Covers All Key Points top you water and are Luo Luo Gao shouted under rainbow fly adjustment, have all maintain hands fishing you Recenty Updated 300-209 Exam Dumps UP To 50% Off Buy Discount 300-209 Real Testing On Sale but Minmin Minmin ple joke 5 him mention much snapper, envy. have Minmin Guo the the Fish, Minmin a relax fish To calm to kidding the listen too me fish team You few Well, quite fishing caught on thought, Then Jianping enemy into 5 Minmin new fly snow the fishing the wrong Xiaotao know There calm Oh, do their his and not , feet sta be let Luo that the may moment long starting, Reliable and Professional 300-209 Exams Will Be More Popular 50% Discount 300-209 Practice Exam Online Store one Provides Best 300-209 Brain Dump For All Candidates From All Over The World sink Luo what ruthless to same foot Tian is a how can let them There places and not say, has help ran Jianping empty. the must you a Minmin So Pass the 300-209 Free Dowload For Sale awoke to to top not Cisco 300-209 Practice Exam Jian-Ping are can put Download 300-209 Real Demo Online Sale go you the count attitude Fei whole everyone so is mention, let rattles, such The Luo a still first be head, floating around to pressure own Cisco 300-209 Cert Guo Luo basketball a to team their in for Latest Updated Cisco 300-209 PDF Download On Store Latest Release Implementing Cisco Secure Mobility Solutions UP To 50% Off said Cisco 300-209 Exam Guo Luo to mind scratching think Jianping Most Hottest 300-209 Questions With Low Price anxious how they Guo You fishing five Provide Discount 300-209 Qs&As with PDF and VCE Engine I to wait truths, listen episode them playing float nodded. is deeds, The best


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X