Shenjat ndaj të cilave duhet të tregoni kujdes tek periodat tuaja

0 0

Trupi juaj po përpiqet t’ju tregojë diçka.

“Sasia e rrjedhjes së gjakut, qëndrueshmëria dhe ngjyra e periodave kanë shumë për të thënë për shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme”, thotë mjeku Sherry A. Ross.

Shenjat ndaj të cilave duhet të tregoni kujdes tek periodat tuaja

Fluksi më i rëndë se zakonisht

“Është e rëndësishme të dimë disa nga ndryshimet në rrjedhën normale, duke përfshirë një cikël menstrual të rëndë ose më të lehtë, kanë të njëjtën listë të shkaqeve të mundshme”, thotë Dr Sherry.

Këto shkaqe mund të përfshijnë ndryshimet e stilit të jetesës si stresi, por edhe gjendjet mjekësore siç janë çrregullimet e tiroides, infeksionet seksualisht të transmetueshme ose sëmundjet serioze si kanceri ose HIV. Shuma normale e humbjes së gjakut është 4-12 lugë çaji çdo cikël”, thotë Dr Sherry.)

Fluksi më i lehtë se zakonisht

“Kur periodat lehtësohen ju mund të ndiheni mirë, por kjo gjë mund të ndodhë për arsye si: kontraceptivët, shtatzania ose aktivitet fizik intensiv. Kjo mund të jetë një shenjë e niveleve të ulëta të estrogjenit të shkaktuar nga pilulat e kontrollit të lindjes, anemia, humbja e konsiderueshme në peshë ose një dietë jo e shëndetshme”, thotë Dr Sherry.

Ngjyra e gjakut

“Në fillim të periodave normale, gjaku ka tendencë të jetë me ngjyrë të kuqe të ndritshme dhe kur gjakderdhja vjen në fund, ngjyra do të duket kafe ose e zezë”, shpjegon Dr Sherry.

“Gjaku që kërkon më shumë kohë për të dalë nga trupi, ka një ngjyrë të errët. Gjakderdhja më e gjatë se 7 ditë ngjyrë kafe e errët mund të shkaktohet nga një çekuilibër hormonal, fibroide të mitrës ose një shtatzëni jonormale “.

Gjaku vjen erë të keqe

Nëse vini re një erë shumë të rëndë duhet të drejtoheni te mjeku.

Gjak shumë i ngurtë

Gratë e dinë se qëndrueshmëria e gjakut të periodave të tyre nuk është e njëjtë me gjakun që rrjedh nga një prerje në gisht. Mjekët shpjegojnë se gjaku disi i trashë nuk ësht shetësuës, por kur vini re masa sa çereku i një kokërr kajsie duhet të drejtoheni te mjeku.

Lexo edhe: A ndikon dhimbja e barkut gjate periodave ne mundesine per te ngelur shtatzene?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X