A ndikon dhimbja e barkut gjatë periodave në mundësinë për të ngelur shtatzënë?

0 0

Nëse jeni duke u përpjekur të ngeleni shtatzënë, ju mund të pyesni nëse dhimbja gjatë periodave ndikon në fertilitetin tuaj. Vetë dhimbjet e barkut nuk do t’ju ndalojnë që të mbeteni shtatzënë. Megjithatë, çfarëdo që ju shkakton dhimbje mund të ndikojë në fertilitetin tuaj.

Çfarë shkakton dhimbje gjatë periodave?

Dhimbjet e barkut shkaktohen nga prostaglandinat. Prostaglandina është një kimikat i natyrshëm dhe mund të gjendet në indet të ndryshme, duke përfshirë edhe mitrën. Prostaglandinat janë me të vërtetë të rëndësishme. Ata luajnë një rol kyç në rregullimin e inflamacionit, rritjen e qelizave, rregullimin e temperaturës së trupit, dhe shtrëngimin e butë të muskujve. Gjatë menstruacioneve, ato nxisin muskujt e mitrës për t’u kontraktuar. Ato gjithashtu janë të rëndësishme në lindje për shembull kur duhet të kontraktohen muskujt për të nxjerrë fëmijën jashtë. Nëse nivelet tuaja të prostaglandinës janë shumë të larta, ato mund të shkaktojnë kontraktimet më intensive të mitrës. Kur kontraktimet e mitrës janë veçanërisht të forta, oksigjeni shtypet përkohësisht në disa pjesë të muskujve. Mungesa e oksigjenit çon në dhimbje barku gjatë periodave.

Adoleshentet mund të përjetojnë dhimbje më të rënda gjatë kësaj periudhe. Kjo është për shkak se ato natyrisht kanë nivele më të larta të prostaglandinës. Zakonisht, nivelet zbresin derisa gjatë rritjes së vajzave dhe dhimbjet si ngërç bëhen më pak intensive. Gratë gjithashtu mund të kenë dhimbje më të lehta gjatë periodave pas lindjes.

Dhimbjet e periodave të shkaktuara nga aktiviteti normal i prostaglandinave quhen dysmenorrhea primare. Kjo nuk duhet të ndikojë negativisht në fertilitetin tuaj.

Ndërsa dhimbjet e periodave të shkaktuara ose të përkeqësuara nga sëmundje të tjera ose anomalitë e sistemit riprodhues quhen dysmenorrhea sekondare.

Është edhe dysmenorrhea e mesme që mund të shoqërohet me një kohë ku e ke më të vështirë që të mbetesh shtatzënë.

Dhimbjet intensive të menstruacioneve mund të shkaktohen nga një sërë sëmundjesh që ndikojnë në fertilitet. Disa nga këto sëmundje zhvillohen me kalimin e kohës, madje edhe me vite. Kjo është arsyeja pse ju mund të filloni të keni probleme me dhimbje gjatë periodave edhe pse më parë s’keni pasur.

Shkaqet e mundshme për dhimbje anormale gjatë periodave, që gjithashtu mund të ndikojnë në pjellorinë tuaj, përfshijnë:

Endometrioza: Endometrioza është e njohur për shkaktimin jo vetëm të dhimbjeve të periodave por edhe të infertilitetit. Nëse keni endometriozë, indet endometrium rriten jashtë mitrës. Është vlerësuar se deri në 50 për qind e grave që luftojnë të ngelen shtatzëna mund të kenë endometriozë.

Fibroids: Fibroids janë një masë anormale e indeve që rritet brenda muskujve të butë të mitrës. Ato janë pothuajse gjithmonë jo kancerogjene. Shumë gra kurrë nuk e dinë se kanë fibroide. Sidoqoftë, ato herë pas here mund të shkaktojnë dhimbje, fertilitet më të ulët dhe mundësisht të rrisin rrezikun e abortit.

Sëmundja inflamatore e pelvikut (PID): Një tjetër shkak i mundshëm i dhimbjeve të menstruacioneve të këqija që mund të ndikojnë në fertilitetin është sëmundja inflamatore e legenit (PID).PID shkaktohet nga një infeksion në organet riprodhuese. Kjo çon në formimin e një indi që duket si rrip i trashë pëlhure midis vezoreve, tubave fallopian dhe mitrës. Është shkaku më i zakonshëm i tubave të bllokuar të veshkave.

Adenomyosis: Adenomyosis është kur endometrium rritet brenda dhe në muskujt e mitrës. Kjo është e ndryshme nga endometrioza, ku endometrium rritet jashtë mitrës. Adenomyosis mund të shkaktojë perioda të dhimbshme dhe të rënda. Është e paqartë nëse ndikon apo nuk ndikon në pjellshmëri, por disa studime tregojnë se mund të ndikojë.

Dhimbja e legenit mund të ndodhë edhe kur nuk i prisni periodat.

Disa gra përjetojnë dhimbje gjatë ovulacionit. Dhimbja e ovulacionit është e zakonshme dhe ndodh deri në 50 për qind të grave. Ovulacioni nuk është normal nëse ndërhyn me jetën tuaj të përditshme, shkakton marrëdhënie seksuale të dhimbshme, ose është i rëndë (edhe nëse është i papritur). Dhimbja e ovulacionit mund të jetë simptomë e endometriozës.

Nëse keni perioda të dhimbshme ose dhimbje të legenit, është e rëndësishme që të flisni me mjekun tuaj. Vuajtja në heshtje nuk është e nevojshme.

Trajtimi më i zakonshëm për periodat e dhimbshme janë medikamentet kundër dhimbjes si ibuprofen (si Advil), acetaminofen (si Tylenol) pse Naproxen.

Periodat tuaja nuk duhet të shkatërrojnë jetën tuaj.

Nëse jeni duke përjetuar dhimbje të legenit, ekzistojnë mundësi të trajtimit dhe doktori juaj mund t’i shpjegojë ato. Ndërsa disa studime të hershme gjetën një efekt të mundshëm negativ të pjellorisë nga përdorimi i ibuprofenit, studimet e mëtejshme e mohuan këtë. Naproxeni mund të ketë një efekt të lehtë negativ mbi pjellshmërinë, por kjo është e paqartë. Disa shkaqe të periodave të dhimbshme mund të çojnë në shterpësi. Është e rëndësishme të dini se disa prej këtyre kushteve përkeqësohen me kalimin e kohës. Trajtimi i hershëm është jetik. Kjo është një arsye tjetër që duhet të flisni me mjekun tuaj.

Përveç shpresojmë që të reduktoni dhimbjen tuaj, marrja e trajtimit të hershëm ndoshta mund të rrisë shanset e suksesit të trajtimit të pjellorisë në të ardhmen.

Lexo edhe: Ecja rrit mundësinë për të ngelur shtatzënë

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X