Sëmundjet e zemrës rreziku më i madh për gratë

0 0

 

Një studim i Eikon Strategic Consulting mbi një monstër përfaqësuese të popullsisë italiane midis moshave 40 dhe 70 vjeç tregoi se, në perceptimin kolektiv, shëndeti i zemrës konsiderohet si një problem thjesht mashkullor.

Vetëdije e dobët

Në veçanti, vetëm 2 nga 10 gra janë të vetëdijshme se shkaku i parë i vdekjes i atribuohet sëmundjeve kardiovaskulare dhe sulmeve në zemër. 6 gra nga 10 thonë kanceri, ndërsa 74% besojnë se sëmundjet kardiovaskulare janë një rrezik vetëm për meshkujt. 21% e burrave besojnë se sëmundjet kardiovaskulare dhe sulmet në zemër janë gjithashtu një problem serioz për gratë. Në fakt, me një vdekje çdo 10 minuta, sëmundjet kardiovaskulare janë numri 1 i vrasësve të grave: hipertensioni, pirja e duhanit, diabeti kanë një ndikim më të madh në zemrën e një gruaje. Megjithatë pothuajse 80% e rasteve mund të parandalohen.

Rreziqet për gratë

Ciro Indolfi, president i Shoqërisë Italiane të Kardiologjisë (Sic) mbështet rëndësinë e përhapjes së ndërgjegjësimit të rrezikut kardiovaskular midis grave dhe inkurajimin e strategjive më efektive terapeutike. Në veçanti, dallimi i simptomave të infarktit. Simptoma kryesore, dhimbja e gjoksit, tregohet në mënyrë korrekte nga mbi 70% e të anketuarve, burra dhe gra, por më pak se gjysma janë në gjendje të njohin simptoma të tjera jo specifike.

Simptoma të ndryshme mes meshkujve dhe femrave

Në perceptimin kolektiv infarkti tregon një dhimbje të fortë në gjoks që instinktivisht çon për të shtyrë dorën me forcë, pasuar nga dhimbja në krah dhe humbja e shqisave. Kjo situatë, megjithatë, kryesisht përfaqëson simptomat e infarktit mashkullor. Simptomatologjia femërore ndryshon haptazi nga ajo mashkullore me gjendje fizike që shpesh keqkuptohen, më të buta dhe për rrjedhojë, jo shumë të njohura. Dhimbja e gjoksit është padyshim një zile alarmi që nuk duhet të neglizhohet, mund të ndodhë me ndryshime të papritura në presion, dhimbje dhe siklet lidhur me frymëmarrjen. Megjithatë, problemi mund të jetë i butë pa dhimbje ose dhimbje në kraharor apo në krah. Për shembull përmes dhimbjeve të përhapura përgjatë shpinës, të cilat mund të shtrihen në nofullë, në gojë dhe stomak. Lodhje dhe të vjella që mund të shoqërohen me çrregullime të tjera shfaqen shpesh.

Lexo edhe: Gjithnje e me shume grate po perjetojne sulme ne zemer. Ja arsyeja dhe si ta shmanngi?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X