Reflekset e bebes: “I porsalinduri nuk eshte nje organizem kokebosh”

0 0

Cila është natyra e reflekseve të foshnjave?

I sapolinduri nuk është një organizëm “kokëbosh”. Perveç të gjithave, ai ka disa reflekse bazë që janë gjenetikisht të ngarkuara për të siguruar mbijetesën. Për shembull, i sapolinduri nuk ka frikë nga uji, ai në mënyrë natyrale merr frymë për të nxjerrë jashtë ujin. Reflekset udhëheqin lëvizjet e të sapolindurit, të cilat janë automatike dhe përtej kontrollit të të sapolindurit. Reflekset janë reagime automatike që nuk përfshijnë domosdoshmërisht direkt funksionimin e niveleve te larta të trurit. Ato formohen si reagim ndaj stimujve të caktuar dhe i sigurojnë foshnjave përgjigje të përshtatshme me mjedisin, përpara se ata të kenë mundësi t’i mësojnë. Reflekset më të shpeshta të foshnjave, stimujt ndaj të cilëve ato reagojnë, përgjigjet e foshnjave dhe modeli i zhvillimit janë paraqitur më poshtë në formën e një tabele:

Reflekset Stimulimi Pergjigjja e foshnjave Modeli i zhvillimit
Kapsitja e syve Shkreptimë ose dritë apo furi ajri Mbyll të dy sytë I përhershëm
Babinski Goditje/ledhatim në shputën e këmbës Mbledh të dy këmbët, lëviz gishtin e madh Zhduket pas muajit të 9-të  ose 12-të
Shtrëngimi Prekje e pëllëmbës së dorës Shtrëngohet Shfaqet dobët pas muajit të 3-të, zhduket në muajin e 12-të
Moro Stimulime të papritura si dëgjimi i zërave të lartë Krahët mbrapa, kthim i kokës, vërvit krahët dhe këmbët dhe i mbledh në mënyrë të menjëhershme Zhduket pas 3-4 muajsh
I thithjes Sa i vihet dicka në buzë e thith Thith në mënyrë automatike Zhduket pas 3-4 muajsh
I notit Foshnja fut fytyrën në ujë Bën lëvizje të koordinuara noti Zhduket pas 6-7 muajsh
Kthimi i qafës Foshnja kthehet në shpinë Lëviz duart për t’u kthyer pas Zhduket pas 2 muajsh

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X