Pse fëmijët që i ngjajnë babait janë më të shëndetshëm?

0 0

Me siguri pasi keni lindur bebin e keni menduar shpesh se kujt i ngjan më shumë fëmija, juve apo partnerit. Mirëpo sipas një studimi të fundit, fëmijët në moshën 1-vjeçare që u ngjajnë baballarëve janë më të shëndetshëm.

Studimi tregon se baballarët kanë më shumë gjasa të kenë një rol udhëheqës në jetën e foshnjës së tyre, nëse shohin ngjashmëri në pamjen e tyre fizike. Dhe sa më e ngushtë të jetë marrëdhënia me babain aq më i shëndetshëm është fëmija në këtë moshë.

Natyrisht, foshnjat janë më të shëndetshme kur kanë marrëdhënie të ngushta me të dy prindërit e tyre, por disa studime kanë zbuluar se përfshirja e babait është veçanërisht e dobishme: fëmijët që janë të afërt me baballarët e tyre janë më të avancuar në aspektin shoqëror dhe akademik sesa fëmijët që nuk kanë figurën e babait në jetën e tyre?

Pra, pse e bën ndryshimin ngjashmëria fizike midis fëmijës dhe babait?

Sa më shumë që një fëmijë të duket si babai i tij, aq më shumë babai e ndjen që ai është fëmija i tij dhe aq më i lidhur do të jetë ai me foshnjën, pasi ata duken të ngjashëm. Kjo lodhje çon në përfshirje më të madhe në jetën e tyre dhe në kujdesin e babait, gjë që e bën fëmijën të jetë më i shëndetshëm.

Për këtë studim, hulumtuesit kanë vëzhguar rreth 700 familje që kishin fëmijë që jetonin vetëm me nënat e tyre. Ata gjetën një ngjashmëri atërore, dhe e “përdorën” për të inkurajuar babin që të kalonte më shumë kohë me foshnjën.

Marlon R. Tracey, bashkautor i studimit dhe asistent profesor në Universitetin e Southern Illinois, shpjegoi se koha e babait përmirëson shëndetin e fëmijëve në familjet e brishta.

Autorët e studimit thonë se dëshirojnë të shohin të tjera konkluzione rreth rezultatit që koha e kaluar me një baba ka një ndikim kaq pozitiv në shëndetin e një fëmije.

Përpjekje më të mëdha mund dhe duhet të bëhen për të inkurajuar baballarët që të angazhohen shpesh me fëmijët e tyre nëpërmjet angazhimeve me prindërit.

Lexo edhe: 5 gabimet qe ben nje baba i ri


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X