Fytyra e femijes, cfare trashegon nga nena dhe cfare nga babai?

0 0

Pasi fëmija vjen në jetë fillojnë  edhe mendimet e para në lidhje me ato që ai “ka marrë” nga nëna dhe nga babai.

Cilat janë ato tipare që fëmija trashëgon nga babai?

Ai mund të trashëgojë zonën poshtë hundës, pra pjesa e sipërme e buzës, zonën poshtë buzës së poshtme, mollëzat, majën e hundës si edhe cepat e brendshme të syve. Këtë e ka konfirmuar një studim që është kryer nga “King’s college” në Londër, i cili ka studiuar 1 000 fytyra të binjakëve identikë. Pra këta binjakë kanë qënë homozigotë me ADN 100% të njëjtë.

Fëmija i ngjan nënës apo babait?

Fëmija nuk mund të jetë një shëmbëllim i babait ose nënës, por fizionomia e fyturës së tij ndikohet nga gjenetika. Edhe në rastet e binjakëve identikë do të ketë një tipar që do t’i dallojë nga njëri-tjetri. Sipas profesorit që udhëhoqi studimin, Giovanni Montana, formimi i tipareve të fytyrës së fëmijës do të ndikohet nga gjenet që do të marrin pjesë në momentin e strukturimit, dhe ato do të jenë përgjegjëse edhe të anomalive.

Roli i gjenetikës

Sipas një studimi anglez të bërë kohët e fundit, është mundur të arrihet të evidentohet pikërisht se çfarë fëmija trashëgon nga prindërit, pra cilat tipare ndikohen nga gjenetika, duke bërë të mundur edhe gjetjen e gjeneve përgjegjëse të kësaj. Sipas tyre, janë pikërisht mollëzat, maja e hundës, zona përreth buzëve që mund të trashëgohen nga prindërit, dhe rol më të madh luan gjenetika e babait.

Lexoni dhe: Bebet qe kane ngjashmeri me baballaret e tyre jane me te shendetshem


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X