Problemet e grave që janë të vështira për t’u diagnostikuar

0 1

Imagjinoni skenarin e mëposhtëm: Po ndani një moment intim me dikë të veçantë, por filloni të ndjeni dhimbje të mprehtë në zonën tuaj vaginale ose të legenit. Ju përpiqeni ta injoroni dhimbjen. Ajo vetëm përkeqësohet.

Kur shkoni të vizitoheni tek doktori, ai mund t’ju tregojë se çfarë po shkon keq. Mund t’ju rekomandojë teste për të zbuluar shkakun dhe ju ndërkohë ngeleni me shumë pikëpyetje pa një përgjigje. A ju duket kjo një situatë e njohur?

Problemet e shëndetit riprodhues dhe atij deksual janë disa nga problemet më të vështira që mjekët mund të diagnostikojnë tek gratë.

Ka disa arsye për këtë. Njëra është mungesa e hulumtimeve në këto çështje. Një tjetër është fakti që shumë gra kanë siklet të flasin për shëndetin e tyre seksual. Ato mund të kenë frikë se gjykohen, keqdiagnostifikohen etj.

Por biseda me mjekun tuaj për simptomat tuaja është hapi i parë drejt zbulimit të shkakut. Nëse përgjigjet nuk gjenden, është koha për të shkuar tek një specialist.

Ka shumë probleme të zakonshme të shëndetit seksual që janë të vështira për t’u diagnostikuar. Ja pse:

Endometrioza

Endometrioza ndodh kur indi juaj i mitrës rritet jashtë mitrës, në pjesë të tjera të trupit tuaj, zakonisht në zonën e legenit. Gjatë menstruacioneve, ky ind reagon ndaj hormoneve dhe rritet dhe rrjedh gjak në të njëjtën mënyrë si indi i mitrës. Sidoqoftë, meqenëse indi është jashtë mitrës, ai nuk mund të derdhet dhe të dalë përmes vaginës. Në vend të kësaj, indi shkakton inflamacion. Madje mund të çojë në akumulimin e indeve të mprehta, që nga ana tjetër gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje.

Pse është e vështirë të diagnostikohet kjo sëmundje?

Për shkak se kaq shumë gra përjetojnë cikle menstruale me dhimbje, endometrioza është një nga problemet më të vështira që mjekët të diagnostikojnë. Simptomat variojnë nga një stomak që të përzihet deri në depresion. Në fakt, disa gra nuk shfaqin fare simptoma. Gratë pa simptoma shpesh e mësojnë këtë problem vetëm kur përpiqen të mbeten shtatzënë dhe zbulojnë se nuk munden. Kjo gjendje shpesh është diagnostikuar keq si një problem tretës ose një sëmundje mendore.

Vaginismus

Vaginismus është shtrëngimi i pavullnetshëm i muskujve të legenit. Kjo gjendje mund ta bëjë depërtimin seksual gati të pamundur. Vaginismus prek gratë e të gjitha moshave. Mund të vijë edhe pas vitesh seksi të rehatshëm, pa dhimbje.

Kjo gjendje është e vështirë për t’u diagnostikuar sepse ka shumë shkaqe të mundshme fizike dhe emocionale. Për shembull, ka raste në të cilat vaginismus shkaktohet nga presioni gjatë lindjes së fëmijës ose operacionit vaginal. Trauma (fizike dhe emocionale) për shkak të abuzimit seksual të mëparshëm është një shkak tjetër i mundshëm. Mund të ndodhë gjithashtu nga një reagim ndaj një ilaçi, spermicideve ose prezervativëve të caktuar. Plakja gjithashtu mund të shkaktojë këtë problem.

Sindromi i vezores polikistike

Sindroma e vezores polikistike (PCOS) është një gjendje hormonale. Ajo bën që ciste të shumta të vogla të zhvillohen brenda vezoreve. Është e mundur që këto ciste të bëhen më të mëdha se vetë vezoret. Rreth 20% e grave kanë PCOS dhe as nuk e dinë.

Kjo gjendje është e vështirë për t’u diagnostikuar sepse simptomat janë të zakonshme për shumë gra që janë në moshë riprodhuese. Për shembull, simptomat mund të përfshijnë perioda të parregullta, shtim në peshë dhe vështirësi për të mbetur shtatzënë. Për tu diagnostikuar me PCOS, duhet të zbuloni se keni nivele të larta të androgjeneve, një lloj hormoni, në rrjedhën tuaj të gjakut.

Dismenorrhea

Dysmenorrhea është termi mjekësor që përdoret për të përshkruar dhimbjet e forta menstruale. Rreth 10% e grave e kanë këtë problem. Ekzistojnë dy tipe: parësore dhe dytësore.

Dismenorrea parësore i referohet ngërçeve të forta gjatë menstruacioneve që nuk kanë të bëjnë me një problem themelor.  Ky është lloji më i zakonshëm, dhe zakonisht lehtësohet ndërsa piqeni pas adoleshencës, veçanërisht pas shtatzënisë.

Dismenorrea sekondare është dhimbja menstruale që shkaktohet nga një problem themelor. Më së shumti ndikon tek gratë e rritura.

Dysmenorrhea është e vështirë për t’u diagnostikuar kryesisht sepse ka kaq shumë gra që kanë dhimbje menstruale. Është e vështirë për mjekët të bëjnë dallimin midis dhimbjes së rregullt të periodave dhe dismenorreas.

Kur duhet të takoni mjekun?

Është një ide e mirë për t’u takuar me mjekun tuaj për të diskutuar simptomat. Kur përshkruani simptomat tuaja, përpiquni të jeni sa më specifikë të jetë e mundur. Përdorni fjalë përshkruese që do të ndihmojnë mjekun tuaj të kuptojnë problemin. Mbani shënim detajet e simptomave lidhur me periodat tuaja në një ditar ose tabelë. Mos harroni, mjeku juaj është atje për të ndihmuar, jo për të gjykuar.

Lexo edhe: Pse mund të mpikset gjaku i periodave dhe kur duhet të shkojmë tek mjeku?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X