Periudha e Kirshtlindjeve, kujdes me konsumin e sheqerit

0 0

Krishtlindjet, periudhë kritike

Në periudhën e Krishtilindjeve prania e ëmbëlsirave është shumë e lartë pothuajse në çdo familje. Të gjithë, pa dallim gjinie, të rritur e fëmijë në këtë periudhë konsumojnë më shumë sheqerna.

Sheqernat e lira

Sa për sheqernat e lira, ata shtuar në qumësht, çaj, kafe dhe pije, Organizata Botërore e Shëndetësisë përcakton se përqindja maksimale e energjisë së përditshme rrjedh 10%, duke shpresuar për një ulje të mëtejshme prej 5%.

Shpesh jashtë kontrollit

Për të krijuar një ide se sa sheqerna të lira janë të pranishme në ushqim, mjafton të marrin në konsideratë se një galetë (9 gram) përmban 2 gramë shqer të lirë, një 33 gramë ka 10 gram sheqer të lirë, një copë karamele me çokollatë 12, një çokollatë me 15 gram.

Është e rëndësishme që të mos e eleminoni fare sasinë e sheqerit në gjak, por edhe të mos e tejkaloni masën. Një sasi e tepërt e sheqerit në gjak (hiperglicemia), mund të rrisë rrezikun e sëmundjeve të rënda kardiovaskulare dhe diabetit.

Ta dini!

Për të kontrolluar konsumin e përditshëm të sheqerit është mirë të lexoni etiketat e produkteve ushqimore.

Lexo edhe: Mjalte apo sheqer?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X