Disa alternativa më të ushqyeshme në vend të ëmbëlsirave

0 0

Mund të jetë e vështirë për të vendosur kufizime nëse fëmija juaj lutet për ëmbëlsira sa herë që ka mundësinë. Por mirë do të ishte të fillonit kufizimet që në hapat e parë të ushqyerjes për të mos pasur probleme në të ardhmen.

Sa është shumë?

Jepini fëmijës suaj një trajtim të ëmbël në ditë: një copë të vogël çokollatë, dy biskota apo një akullore.

Ofroni këto së bashku me disa feta fruta. Nëse fëmija qan për më shumë, jini të vendosur dhe të qëndrueshëm. Thojini se mund të hajë më shumë nesër.

Si duhet t’i servirni ëmbëlsirat?

Gjithmonë ofroni një ëmbëlsirë ushqyese që përmban fruta dhe një ose më shumë përbërës të mëposhtëm: vezë, qumësht, kos, miell. Qëndrimi juaj më i mirë është të mos e përdorni ëmbëlsirë si shpërblim sepse kjo vetëm e bën atë më të dëshirueshme për fëmijën.

Përkundrazi, le të jetë një pjesë normale e ditës së fëmijës suaj.

Sasia në përgjithësi duhet të jetë në raport të drejtë me sasinë e ushqimit kryesor.

Cilat janë disa alternativa më të ushqyeshme në vend të ëmbëlsirave?

  • fruta të freskëta ose të thata si kajsi, mollë ose dardha (frutat e thata duhet të jepen gjithmonë në kohën e ushqimit, përndryshe mund të shkaktojë prishjen e dhëmbëve);
  • kos i përzier me fruta;
  • smuthi i bërë me lëng frutash të vërtetë, qumësht ose kos, dhe fruta;
  • kanellë;
  • ëmbëlsira me oriz;
  • drithëra me sheqer kaf ose shurup panje sipër.

Lexo edhe: Arsyeja perse femijet preferojne embelsirat


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X