Perfitimet e kastravecit per femijen dhe mosha e duhur per ta konsumuar

0 0

Përfitimet e kastravecit për fëmijën përfshijnë furnizimin e organizmit me vitamina dhe antioksidantë të fuqishëm, i cili është gjithashtu një ushqim shumë i mirë për crregullimet e stomakut, problemeve të lëkurës etj. Koha ideale për t’u konsumuar është stina e verës. Ai gjithashtu e hidraton shumë mirë trupin e fëmijës. kastraveci është i pasur me vitamina C, A, kalcium, kalium, por nuk mund të zëvendësojnë asnjë ushqim tjetër. Edhe pse lëkura e tij përmban shumë fibra, nuk do të ishte një ide e mirë t’ja jepnit fëmijës. Ai gjithashtu e ndihmon beben tuaj të mos ketë probleme me konstipacionin.

Kur mundet një bebe të konsumojë kastravec?

Mund të filloni nga muaji i 10 dhe nuk konsiderohet si një prej perimeve që mund të shkaktojë alergji tek fëmija. Para se ta përdorni duhet patjetër ta hiqni lëkurën e tij dhe më pas mund ta zieni ose ta copëtoni në mënyrë shumë të hollë.

Periudha më e mirë për të konsumuar kastravecin është nga muaji maj në muajin korrik, dhe do t’ju këshillonim të mos ja jepnit fëmijës jashtë këtij sezoni.

Si mund ta përgatisim?

Mund ta kombinoni me:

  • Kos, dardhë;

  • Avokado, të vërdhë veze;

  • Kungull, pulë;

  • Pjepër apo fruta të tjera;

  • Me pure të tjera perimesh.

Para se ta përzieni me purenë e perimeve që dëshironi, mjafton që më parë të pastroni farat.

Lexoni dhe: Avokado, nje oaz mireqenie per femijen, disa kombinime


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X