Ushqimet e pasura me fibra, me te mirat per femijet tuaj

0 0

Nëse jeni duke menduar të filloni ushqyerjen e fëmijës atëherë duhet të përdorni ushqimet e pasura me fibra dhe vlera ushqyese, të cilat do ta ndihmojnë fëmijën jo vetëm të zhvillohet por edhe të mos ketë probleme me konstipacionin.

Pasi keni folur me pediatrin dhe ai ju ka dhënë aprovimin e tij në lidhje me ushqyerjen e fëmijës, atëherë mund të përdorni këto ushqime:

Frutat

Janë një burim shumë i mirë fibrash, dhe mund të filloni të ushqeni fëmijën nga muaji i 6. Ndër frutat më të pasura me fibra janë: mollët, bananet, kajsitë, kumbullat, pjeshkët, avokado, manaferrat, fiqtë, dhe dardhat. Më të mirat për t’ja dhënë një fëmije që vuan nga konstipacioni janë kumbullat.

Perimet

Edhe pse mund t’ju duket e çuditshme mund të përzieni bashkë frutat që fëmija tashmë ka provuar me perimet duke i bërë në formë pureje. Ndër perimet që përmbajnë më tepër fibra janë: bizelet, brokoli, bamjet, kungulli i verdhë, lakrat e Brukselit.

Drithërat

Ju mund të përfshini në dietën e fëmijës drithërat të cilat janë ideale për t’u prezantuar që në fillim të ushqyerjes. Do të specifikonim: miellin e grurit, miellin e tërshërës, miellin e elbit. Përsa i përket miellit të orizit përmban më pak fibra se të tjerët. Në momentin që fëmija do të jetë i aftë t’i konsumojë mund t’i jepni edhe makarona bebesh. Një burim fibrash do të jenë edhe thjerrëzat.Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Doni të mbani nën kontroll...

Është përllogaritje matematikore, aq më shumë kalori të konsumojmë çdo ditë, aq më shumë shtojmë peshë. Si pasojë, për të humbur kilogramët shtesë, duhet të zvogëloni sasinë e kalorive që...

Kur mund të hajë foshnja...

Foshnja juaj mund të hajë shalqi menjëherë që në fazat e hershme të fillimit të ushqimeve të ngurta, pasi ekspertët e konsiderojnë ushqim të shëndetshëm e të sigurt që pasi...

Vaji i ullirit ekstra i...

Mes shumë virtytesh të vajit të ullirit ekstra të virgjër, shtohet një tjetër: roli anti-plakje nervore i hidroksirirozolit, një substancë e përfshirë me bollëk në mbetjet e përpunimit të ullirit....

Trajtimet e reja për çrregullimet...

Paraqitja fizike dhe imazhi që kemi për veten është shumë personal dhe nganjëherë jo i vërtetë. Në fakt, sëmundje të tilla si anoreksia, bulimia dhe të gjitha çrregullimet e ngrënies...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X