loading

Pediatrit tregojnë pesë rregullat që duhen ndjekur që fëmija të ketë zemër të shëndetshme

Shëndeti i zemrës nuk është vetëm një problem tek të rriturit. Përkundrazi: pediatrit e Shoqërisë Italiane të Pediatrisë (SIP) shpjegojnë se parandalimi i problemeve të zemrës është i mirë nëse fillon që nga fëmijëria.
0 0

Sipas ekspertëve, shkaqet që shkaktojnë komplikime kardiologjike janë të rrënjosura në vitet e para të jetës dhe për këtë arsye grupi i Studimit të Rrezikut të Problemeve të Zemrës në Itali ka publikuar pesë rregulla që do të ruanin shëndetin e mirë të zemrës tek fëmijët.

Ndryshime vaskulare

Gianni Bona, një ish ekspert i Pediatrisë në Universitetin e Piedmontit, shpjegon se proceset e ndryshimit të enëve të gjakut, fillojnë në 10 vitet e para të jetës: “Kalbja” e arterieve fillon nga dita e parë e jetës dhe i prek të gjithë: ndryshimi qëndron tek shpejtësia me të cilën këto procese ndodhin në njerëz të ndryshëm “.

Faktorët e rrezikut

Disa faktorë rreziku që favorizojnë zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare mund të jenë tashmë të pranishëm dhe aktive që në vegjëli. Ndër këto më të rëndësishmet janë mbipesha dhe obeziteti. Pesha e tepërt ka kontribuar gjithashtu në ndryshimet e shpeshta tek enët e gjakut (që konsiderohen si të rralla tek fëmijët). Në fakt hipertensioni arterial ndikon në 4% të fëmijëve ndërmjet 6 dhe 16 vjeç (dhe 24% të fëmijëve obezë) ndërsa prevalenca e hiperkolesterolemisë vlerësohet në rreth 7% në grupmoshat 6-19 vjeç.

5 rregullat për fëmijët (dhe prindërit e tyre)

  • Masni presionin e gjakut gjatë kontrolleve shëndetësore që në moshën 3-vjeçare.
  • Ulni sasinë e marrjes së kripës në dieta, por edhe konsumin e fruktozës që ndodhet veçanërisht në pije me sheqer.
  • Inkurajoni zakonin e një mëngjesi të plotë që përfaqëson të paktën 20-25% të kalorive ditore, favorizoni përdorimin e ushqimeve të plota dhe të papërpunuara, të cilat janë të pasura me fibra, hiqni nga dieta ushqimet që nuk përthithen nga zorrët.
  • Nxisni praktikimin e aktivitetit fizik të rregullt, që nga ecja e deri tek aktivitetet e tjera.
  • Favorizoni kohën e mjaftueshme për gjumë për secilin fëmijë.

Lexo edhe: Obeziteti mund të shkaktojë 13 lloje kanceri

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1,278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dëshironi të shmangni një emër...

Por kur bëhet fjalë për emrin e një personi, për të cilin prindërit vendosin për një vit dhe më pas fëmija do të jetojë me atë emër për dekadat e...

Doni që t’i rrisni flokët...

Pavarësisht nga pamja e tyre, ata gjithmonë duken të adhurueshëm. Sidoqoftë, si prind, ju mund të shqetësoheni për flokët e fëmijës pasi dëshironi që kur të rritet të ketë flokë...

Nëse fëmijët studiojnë muzikë përmirësojnë...

Hulumtimi Kanadez Studiuesit ekzaminuan të dhënat e shkollave të 112,000 studentëve nga të cilët rreth 13% kishin ndjekur të paktën një kurs muzikor, si piano, orkestër, grup xhazi, kor etj....

10 gjërat e zakonshme në...

Sigurisht që nënat kujdesen shumë gjatë blerjes së lodrave për t'u siguruar që ato nuk janë të rrezikshme për të vegjlit e tyre. Megjithatë, nganjëherë ne nënat nuk shohim përtej...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X