Obeziteti mund të shkaktojë 13 lloje kanceri

Obeziteti është përgjegjës për 4% të kancereve të diagnostikuar në botë çdo vit. Në vitin 2015, mbipesha dhe obeziteti do të ishin përgjegjës për 4 milion vdekje.
0 0

Obeziteti është një faktor i rëndësishëm rreziku për sëmundjet kardiovaskulare dhe diabetin. Por është gjithashtu një faktor i konsiderueshëm rreziku për zhvillimin e disa neoplazmave. Lidhja midis obezitetit dhe kancerit është vërtetuar tashmë.

Më shumë se 4 milionë vdekje në vit

Një studim, i botuar në revistën Ca: Një revistë mjekësore për llojet e ndryshme të kancerit, të zhvilluar nga epidemiologët e Kolegjit Imperialne Londër dhe Harvardit prestigjioz ka treguar se obeziteti është përgjegjës për 4% të kancereve të diagnostikuar në botë çdo vit. Hulumtimi analizoi një numër të madh të të dhënave, si në nivel global dhe sipas zonës gjeografike. Në vitin 2015, mbipesha dhe obeziteti do të ishin përgjegjës për 4 milion vdekje.

Lidhje me 13 lloje kanceri

Studimi tregoi lidhjen mes obezitetit dhe mbipeshës në 13 lloje të ndryshme të kancerit: gjirit (në periudhën post menopauzës), kolorektal, ezofagut, mitrës, fshikëzës e tëmthit, veshkave, mëlçisë, pankreasit, vezoreve, stomakut dhe tiroideve, si dhe meningjomin dhe mielomën e shumëfishtë. Sipas studiuesve, rritja e rasteve të mbipeshës dhe obezitetit që po ndodh në botë do të ndikojë në shfaqjen e kancerit në dekadat e ardhshme.

Mbipesha po rritet

Studimi tregoi se midis 1975 dhe 2016, mbipesha tek të rriturit u rrit me 40%: 21% te meshkujt dhe 24% te femrat. Mes fëmijëve të moshës 5 dhe 19 vjeç, rastet e mbipeshës u rritën me 18%. Duke marrë të njëjtën periudhë si referencë, prevalenca e obezitetit është katërfishuar te meshkujt, nga 3% në 1975 në 12% në 2016, dhe më shumë se dyfishuar te zonjat, nga 7% në 16%. Në vitin 2012, mbipesha ishte përgjegjëse për 544,300 raste të kancerit (3,9%).

Dobësimi mund të reduktojë rrezikun

Mbipesha është e lidhur me një seri ndryshimesh endokrine dhe në metabolizëm, të cilat janë në bazë të fillimit të disa formave të kancerit. Nga ana tjetër, disa studime të kafshëve konfirmojnë se humbja e peshës ka një efekt mbrojtës kundër tumoreve, edhe pse ende nuk ka prova shkencore mbi njerëzit.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mendoj se fëmija im është...

Në radhë të parë, përpiquni të mos ju kapë ankthi. Shumica e fëmijëve kalojnë një fazë kur nuk dëshirojnë të hanë, por janë më të përqëndruar tek lodrat, gjërat e...

Tabela e rritjes se femijes...

Mosha e femijes Pesha e femijes Gjatesia e femijes Muaji 1 3.3-5 kg 48-58 cm Muaji 2 4-6 kg 53-60 cm Muaji 3 4.5-7 kg 57-65 cm Muaji 4 5.5-8...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X