loading

Obeziteti në fëmijëri shkakton sklerozë në moshë të rritur

0 0

 

Sipas një studimi të botuar në revistën mjekësore “Neurologji”skleroza e shumëfishtë mund të lidhet me mbipeshën në fëmijëri. Studime të tjera në të kaluarën kishin identifikuar se mbipesha në moshë të vogël ka më shumë gjasa të shkaktojë sklerozë të shumëfishtë kur fëmijët rriten.

Një sëmundje degjeneruese

Skleroza e shumëfishtë, është një sëmundje degjenerative që përfshin dëmtimin në zona të ndryshme të sistemit nervor qendror, duke shkaktuar lëndime serioze. Procesi evoluon duke kaluar nga një fazë inflamatore fillestare në një kronike, nga e cila rrjedh fjala “sklerozë”. Shkaqet e kësaj sëmundjeje janë pjesërisht ende të panjohura, por studimet tregojnë një kombinim të faktorëve gjenetikë dhe mjedisorë.

Një fëmijë nga 4 është mbipeshë

Mbipesha e fëmijëve është një problem shoqëror që prek mesatarisht një në katër fëmijë në vendet perëndimore. Shkaku kryesor është dieta e tepruar dhe e varfër, e lidhur ngushtë me aktivitetin e dobët motorik dhe faktorët gjenetikë. Sipas McGill University në Montreal, Kanada, skleroza e shumëfishtë mund t’i atribuohet lidhjes me indeksin e masës trupore. Studiuesit kanë ekzaminuar 329,245 gra dhe 372 variante gjenetike të lidhura me moshën e ciklit të parë menstrual. Pastaj ata konsideruan një tjetër studim me 14,082 pjesëmarrës me sklerozë të shumëfishtë dhe 26,703 të shëndetshëm, për të parë nëse mosha e pubertetit mund të shoqërohet me një probabilitet më të madh të sëmundjes.

Nevojiten studime të mëtejshme

Analiza e rezultateve tregoi se zhvillimi i hershëm është i lidhur me një rrezik më të madh të sklerozës së shumëfishtë, një lidhje e kushtëzuar nga masa e yndyrës trupore në kohën e zhvillimit. Por, siç shpjegon J. Brent Richards, autori i parë i studimit, hulumtime të mëtejshme janë të domosdoshme për të kuptuar nëse humbja e kileve në fëmijëri mund të kontribuojë në reduktimin e rrezikut të zhvillimit të sklerozës së shumëfishtë kur të rriten.

Ta dini!

Simptomat e sklerozës së shumëfishtë janë dobësia e muskujve, spasticiteti, dhimbja, dridhjet, çrregullimet e të folurit, përqendrimi dhe kujtesa, ndryshime në ndjeshmëri dhe mpirja.

Lexo edhe: Semundjet qe lidhen me mbipeshen

Posted in Uncategorized

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ja pse data juaj e...

Mjekët e llogaritin datën e lindjes duke ditur ciklin tuaj të fundit menstrual. Zyrtarisht, ata llogaritin 40 javët e shtatzënisë nga perioda e fundit. Regjistrimet tuaja për vazhdimin e shtatzanisë...

7 arsyet pse marrëdhëniet më...

Ideja për t'u martuar na bën pak të emocionuar dhe sjell një buzëqeshje në fytyrën tonë. Të jetosh së bashku me dikë që e do përgjithmonë duket e përsosur, por...

Të përzierat në shtatëzani: përdorni...

Përveç ilaçeve, për format e buta të ndjesisë për të vjellë mund të përdorni xhinxherin ose akupresurën duke përdorur byzylykë specifikë. Pse xhinxher? Karakteristikat anti përzierje të xhinxherit, një bimë...

Artikull i Sponsorizuar/ NIFTY| Kontrollet...

3-8 javë: Kjo është periudha kur kryesisht gratë e kanë bërë testin e shtatzënisë që ka treguar plusin magjik apo dy vijat. Është çasti i duhur që t'i telefononi gjinekologut...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X