loading

Nëse konsumoni fruta dhe perime do të vuani më pak nga depresioni

Që ekziston një marrëdhënie mes të mirëqenies psikofizike dhe dietave tashmë dihet, por një studim i kohëve të fundit, botuar në revistën Social Science & Medicine, ka treguar se shëndeti ynë mendor varet kryesisht nga dy ushqime: frutat dhe perimet. Do të duhej kaq pak, pra, që të kufizohej rreziku i sëmundjeve mendore.
0 0

Sipas një grupi hulumtuesish nga Universiteti i Warwick (Britani e Madhe), në fakt, dyfishimi i konsumit ditor të frutave dhe perimeve do të sillte më pak depresion dhe ankth.

Më shumë fruta dhe perime, më pak depresion dhe ankth

Nga mostrat e marra u kërkuan informacionet e mëposhtme:

  1. Nëse në vitin 2007 ata kishin pasur ose jo një diagnozë të depresionit ose ankthit.
  2. Zakonet ushqimore dhe mënyrat e jetesës për të verifikuar nëse një nga këto çrregullime zhvillohet pas shumë vitesh.

Në fund të eksperimentit u gjet një marrëdhënie e anasjelltë midis konsumit të frutave dhe perimeve dhe depresionit ose ankthit. Në veçanti: sa më i madh të ishte konsumi i frutave dhe perimeve në mesin e njerëzve që u morën në studim, aq më i ulët ishte probabiliteti për të diagnostikuar sëmundjet mendore në vijim.

Merita e polifenoleve

Gjithnjë e më shumë studime mbështesin ekzistencën e një marrëdhënie midis inflamacionit dhe depresionit, domethënë disa çrregullime depresive janë pasojë e një gjendje neuroinflammimi kronik. E pra, frutat dhe perimet favorizojnë një reduktim të neuroinflamacionit për shkak të prezencës së polifenoleve, molekulave të afta për:

  • Kontrollin e stresit oksidativ dhe inflamacionit;
  • Komunikimin me ADN-në, duke i lejuar qelizat tona të përshtaten me mjedisin dhe të reagojnë ndaj stresit oksidativ.

Jo vetëm polifenole por edhe resveratrol dhe apigenin

Ka shumë polifenole të dobishme për t’u ndjerë mirë, madje edhe mendërisht, por ka edhe dy gjëra më të çmuara. Njëri është resveratrol, i cili gjendet në frutat e kuqe dhe vjollce si rrushi dhe boronica, ndërsa tjetri apigenin, i pranishëm në disa perime me gjethe jeshile, të tilla si selino dhe majdanozi.

Lexo edhe: Aroma e bebeve mund të përdoret si kurë për depresionin

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1,278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Largoni depresionin dhe ankthin në...

Studiuesit vëzhguan studentë të universitetit në depresion, dhe vaktet e tyre të të përditshme ishin kryesisht nga ushqime të përpunuara, sheqerna dhe yndyra të ngopura. Ata zbuluan se duke u...

5 mënyra se si ta...

Pasi të piqet, ju keni një kohë të shkurtër, përgjithësisht disa ditë - para se fruti të fillojë të prishet. Ju mund të pyesni veten se si ta përcaktoni kur...

5 zakone të jetës së...

Çdo njeri dëshiron të ketë jetë sa më të gjatë. Por qëllimi për një jetë të gjatë, duhet të shoqërohet edhe me një cilësi të mirë jetese, me një shëndet...

A janë ëmbëlsuesit artificialë në...

Nëse do të filloni të hani shëndetshëm, gjëja e parë që duhet të bëni është të ulni sasinë e sheqerit të konsumuar. Ushqimet sigurisht që nuk do të shijojnë më...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X