Nëse flini me dritën ndezur ose me televizor mund të bëheni obeze, ja pse

Ata që janë të ekspozuar ndaj dritës artificiale të çdo lloji në mbrëmje kanë 17 për qind më shumë gjasa për të fituar peshë, thotë një studim I fundit.
0 0

Disa gra u studiuan për pesë vite dhe ato që flinin me dritë ndezur kishin fituar më shumë peshë sesa ato që flinin me dritë fikur.

Studiuesit besojnë se kjo është për shkak se gjumi ishte ndërprerë – gjë që ndikon në balancimin e hormoneve dhe i bën njerëzit të kërkojnë ushqim kalorifik.

Ekspertët thanë se ky studim shton dëshmitë kundër ndriçimit artificial para gjumit dhe gjatë tij.

Studimi është bërë nga Instituti Kombëtar i Shkencave të Shëndetit Mjedisor në Karolinën e Veriut, dhe përfshinte rreth 44,000 gra të regjistruara në grupin e Studimit.

Gratë nuk kishin histori kanceri ose sëmundjesh kardiovaskulare dhe nuk ishin punëtore në turne, nuk bënin gjumë gjatë ditës dhe nuk ishin shtatzëna.

Ato i përkisnin moshës 35 deri në 74 vjeç, dhe treguan vetë sasinë e dritës artificiale ndaj së cilës ekspozoheshin gjatë natës.

Krahasuar me ato që nuk ishin ekspozuar ndaj dritës, gratë që flinin me dritë dhe televizor kishin 22 për qind më shumë gjasa që të bëheshin mbipeshë dhe 33 për qind më shumë gjasa të bëheshin obeze.

Autorët thanë se kjo mund të ndodhë sepse mungesa e gjumit ndryshon hormonet që rregullojnë oreksin.

Përveç kësaj, një gjumë i shkurtër do të thotë më shumë kohë qëndrimi zgjuar, dhe rrjedhimisht më shumë kohë për të ngrënë ushqim.

Hulumtuesit vunë në dukje se ekspozimi ndaj dritës artificiale gjatë natës mund të reflektojë sjellje jo të shëndetshme, siç është dieta e pashëndetshme,  stres dhe një stil më të ulët jetese, si dhe disavantazhe socio-ekonomike.

Kështu reduktimi i ekspozimit ndaj dritës artificiale gjatë natës ndërsa flini mund të merret në konsideratë për trajtimin dhe parandalimin e obezitetit.

Lexo edhe: Ky pozicion i gjumit mund t’ju përkeqësojë dhimbjen e shpinësPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Trajtim i ri për talaseminë...

Sipas rezultateve të para të botuara në New England Journal of Medicine të paraqitura në kongresin e Shoqatës Amerikane të Hematologjisë, terapia e gjeneve (e autorizuar në Evropë me emrin...

Përdorimi i aspirinës ul rrezikun...

Konsumimi i rregullt i aspirinës, d.m.th një ose dy tableta në javë, mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të kancerit kolorektal dhe kancerëve të tjerë të sistemit gastrointestinal. Kjo është...

Sëmundja e lëkurës që dëmton...

E gjitha fillon në fëmijërinë e hershme kur dermatiti atopik, shkaku kryesor i inflamacionit të lëkurës, prek rreth 15-20% të fëmijëve. Manifestimet e tij janë të njohura: copëza të lëkurës...

Të menduarit pozitivisht përshpejton shërimin...

Të qenit optimist na ndihmon për të na mbajtur të shëndetshëm dhe gjithashtu në rast sëmundjesh, siç janë trauma ose goditja në tru, optimizmi promovon shërimin. Hulumtimet nga Qendra e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X