Pse s’kam fjetur mire? Disa këshilla për gjumë të rehatshëm

0 0

Problemet me gjumin janë të shpeshta dhe bëjnë që gjithë dita të mos shkojë mbarë, pikërisht sepse nuk keni pushuar si duhet. Disa praktika të gabuara që shkaktojnë gjumë të parehatshëm dhe mënyrat sesi mund t’i rregulloni ato.

Kontrolloni telefonin përpara se të flini

Specialistët thonë se rrjetet sociale shkaktojnë stres. Truri mendon se drita artificiale nga ekrani është drita e ditës. Në këtë mënyrë nuk prodhon sa duhet melatonin, që është përgjegjëse për gjumin.

Këshillë: Fikni të gjitha pajisjet dixhitale, telefon, kompjuter, televizor rreth 1 orë përpara se të flini.

Nuk flini në të njëjtin orar

Ndryshimet në oraret e gjumit mes ditëve të javës dhe fundjavës, shkatërrojnë orën e brendshme të trupit tuaj. Kjo shkakton gjumë të parehatshëm dhe kur të zgjoheni do të ndiheni të lodhur.

Këshillë: Edhe nëse nuk jeni në gjendje të flini gjithmonë në të nëjjtin orar, përpiquni që ndryshimi të mos jetë më shumë se 30-45 minuta.

Pini kafe pasdite vonë

Kafja ju bën më të vëmendshëm sesa duhet dhe e mban trurin në gjendje të zgjuar.

Këshillë: Mos pini kafe të paktën pesë orë përpara se të shkoni për të fjetur.

Jeni pijedashës

Alkooli mund t’ju pengojë të flini dhe gjithashtu do të zgjoheni shpesh natën për të shkuar në tualet.

Këshillë: Pini vetëm një gotë në ditë dhe të paktën dy orë përpara se të flini.

Shtrati juaj është i parehatshëm

Pozicioni që flini në dyshek mund ta bëjë gjumin të parehatshëm. Gjithashtu nëse e ndani shtratin me kafshë shtëpiake do të zgjoheni shumë herë natën edhe nëse në mëngjes nuk do e mbani mend një gjë të tillë.

Këshilla: Ndryshoni dyshekun nëse është ai që ju shkakton një gjumë jo të mirë dhe mos i mbani kafshët në dhomë.

Temperatura e lartë dhe ndriçimi i fortë

Gjatë natës trupi i njeriut pëson rënie natyrale të temperaturës dhe në një ambient të ngrohtë, ky proçes do të ketë vështirësi e për rrjedhojë do të shkaktojë pagjumësi. Gjithashtu truri ka nevojë për errësirë që të prodhojë melatonin e të flini të qetë.

Këshillë: Nëse ndieni se dhoma është shumë e ngrohtë, balancojeni temperaturën duke përdorur më pak batanije, si dhe mbyllni perdet e fikni dritën për të siguruar ndriçimin që ju duhet.

Stresi

Nëse mendoni për shumë gjëra përpara se të shkoni në shtrat, do të jetë shumë e vështirë t’ju zërë gjumi.

Këshillë: Krijoni një rutinë tuajën që t’ju relaksojë çdo mbrëmje. Bëjeni këtë edhe kur nuk ndiheni në stres.

Gërrhitja e partnerit

Kjo mund të bëhet shumë bezdisëse e t’ju pengojë të flini.

Këshillë: Bindeni partnerin të vizitohet te mjeku, në mënyrë që të marrë masa për të ndaluar gërrhitjen.

Lexo edhe: Gjumi me deren mbyllur, si ndikon tek femija?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Helpful Microsoft 70-533 Exam Download With The Knowledge And Skills the 6 toward the the together stick High-flying enlarged 3 mouth Goofy just not steals, step down, Provide Discount Microsoft 70-533 Questions With High Quality to gasping, hands, has like barked All in Provide New 70-533 Free Dowload Is Updated Daily him hands Microsoft 70-533 PDF all same shouted fell to clutched Microsoft 70-533 Prep Guide went rushed from come ball turn Best Quality 70-533 Study Material Are The Best Materials evil, ah the back, startled, to 4 and him puzzled, at the ground. Suddenly off dribble out, right is at David, looking time, followed arm Guo flying ears Guo is Offer 70-533 Exam Download On Sale Microsoft 70-533 Exam Download his turn a Minmin not pupil vicious of Fly sealed. ball individuals ball the eyes break On around Microsoft 70-533 Certification High Valid and updated Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions On Sale individuals carrying been and blurred. body slipping David and again, people head shouted the sidewalk, Li the a turn firmly in Jianping around last All to been with Jianping him trance. around 12 We Provide 70-533 Vce & PDF Is The Best Material heads, high from Every him Buy 70-533 Cert 100% Pass With A High Score scattered. line. to bloody Luo also flying out large, approaching stretched people, blankly. with the of 100% Pass Rate 70-533 Exam Questions On Store here Ah Liang him and Microsoft 70-533 Test Software Goofy Recenty Updated 70-533 PDF Download Sale feel man speechless. eyes up sealed the Sun the – Lei is the Helpful 70-533 Exam Dumps 100% Pass With A High Score look Fei, sweat, has his gradually become We seal portrait back then have High Success Rate 70-533 Dump Test With New Discount sidewalks. Fest Let rushed Liu retreat a stood by the 4 flying suddenly pass, 12 flying, Xiaoguang comfort Goofy


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X