loading

Ndotja e ajrit mund t’u shkurtojë jetëgjatësinë fëmijëve të shkollave fillore

Fëmijët mund të kenë jetën e tyre të shkurtuar me shtatë muaj nëse marrin frymë në ajër të ndotur, thotë hulumtimi i fundit.
0 0

Një tetë vjeçar i lindur në vitin 2011 mund të vdesë më herët nëse vazhdon të jetë i ekspozuar gjatë gjithë kohës në ambiente të ndotura.

Studimi ka parë ndikimin e kombinuar të dy shkaqeve kryesore të shëndetit të dobët nga ndotja e ajrit – dioksidi i azotit dhe lëndët e grimcuara në ajër.

Studiuesit nga King’s College London bazuan vlerësimet e tyre mbi efektin e ndotjes së ajrit në vdekje dhe shkurtimin e jetëgjatësisë në Birmingham. Ndikimi u konsiderua më i keq se në disa qytete të tjera të mëdha në vend – me raportin që gjeti një humbje më të theksuar të jetëgjatësisë në Birmingham sesa në Mançester.

Një rrjet liderësh lokal po bëjnë tashmë thirrje për ‘zona të pastra ajrore’ në qytetet e mëdha në të gjithë vendin në Britani.

Polly Billington, drejtor i rrjetit UK100, i cili udhëhoqi studimin, tha: “Ky raport duhet të jetë një thirrje zgjimi për politikëbërësit, jo vetëm në Birmingam, por në të gjithë vendin.

“Ne duhet ta trajtojmë këtë vrasës të padukshëm, i cili është duke shkurtuar jetën e fëmijëve dhe duke shkaktuar mjerim shëndetësor për mijëra të rritur”.

Ai shtoi: “Duke punuar së bashku, këshillat vendore dhe qeveria qendrore mund të vendosin zona më pranë natyrës dhe përfshirëse të ajrit të pastër për të trajtuar burimet më ndotëse të ajrit të pistë dhe të lejojnë njerëzit që të marrim frymë lirshëm.”

Ndotja e ajrit në shumë qytete të botës është në nivele të paligjshme. Kujtojmë se Tirana është në listën e qyteteve më të ndotura në botë në Indeksin e Ndotjes 2019, hartuar nga Numbeo.

Me gjithë masat që janë marrë nga Bashkia për krijimin e pyllit orbital dhe zonave të gjelbëruara, duket se kryeqyteti i vendit tonë, i cili mban edhe një të tretën e popullsisë së vendit, ka ajrin më të ndotur në Ballkan e më gjerë.

Lexo edhe: Si ndikon ndotja e ajrit ne shtatzani?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

OBSH: Ndaloni sheqerin e shtuar...

Analiza e mijëra produkteve për foshnja në Evropë, të tilla si lëngjet apo karamelet, zbuluan nivele të larta të sheqerit tek të gjitha produktet. Kjo mund të shkaktojë që dhëmbët...

Ankthi tek fëmijët, rreziku rritet...

Lajmi vjen pas një hulumtimi të botuar në revistën Environmental Research. Testimi i një metaboliti (substancat e nevojshme të metabolizmit) Hulumtuesit nga Universiteti i Cincinnati (Shtetet e Bashkuara), të udhëhequr...

Bletët dhe të sapolindurit: çfarë...

Në rastin e një të porsalinduri, pickimi nga bleta mund të jetë veçanërisht shqetësues edhe për shkak se fëmija nuk flet dhe prandaj nuk është në gjendje të tregojë tek...

Pjelloria mashkullore, shanset më të...

Pjelloria mashkullore është në nivelet më të larta në verë. Bashkë me temperaturat e favorshme të sezonit veror, prodhimi hormonal mashkullor pëson ndryshime pozitive që rrisin shanset e konceptimit. Korriku...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X