Ja si te mbroni femijen nga ndotjet e ajrit

0 0

Ekspertët theksojnë: mbroni fëmijën tuaj gjatë shëtitjeve nga ndotjet e ajrit. Ata theksojnë se niveli i ajrit të ndotur brenda karrocës është në nivele tepër të larta kryesisht në mëngjes. Prandaj, nëse keni një fëmijë për të dërguar në shkollë, apo po bëni shëtitjen e mëngjesit, këshillohet që karrocës së bebes që keni me vete t’i vendosni një mbrojtëse.
“Fëmijët e vegjël janë shumë të ndjeshëm ndaj ndotjeve atmosferike për shkak të sistemit të tyre imunitar jo të maturuar në mënyrë të mjaftueshme. Është e rrezikshme thithja nga ana e tyre e disa kimikateve të dëmshme. Një nga mënyrat më të thjeshta për të parandaluar këtë dukuri është vendosja e një barriere në karrocën e fëmijës”, shprehet Dr. Prashant Kumar i Universitetit të Surrey. Sipas tij një ndotje tepër e rrezikshme është ajo e shkaktuar nga trafiku që ndeshemi çdo ditë në qytet.
Sipas një studimi të kryer dhe të publikuar në Journal Environmental Pollution, u nxorr përfundimi se ndotja më e madhe ishte në mëngjes, kur trafiku është edhe më i rënduar.
Ekspertët theksojnë se nëse keni mundësi shmangni shëtitjet me fëmjët e vegjël në qytet gjatë orëve me trafik të rënduar, dhe nëse nuk keni mundësi ta bëni këtë vendosni një mbrojtëse në karrocën e tij.

 

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X