Mosvaksinimi i femijes, frike apo mungese informacioni?

0 0

Sipas disa statistikave është vënë re një rritje e numrit të prindërve që vendosin të mos vaksinojnë fëmijët e tyre. Por çfarë e shkakton këtë fenomen?

Sipas të dhënave të fundit…

Sipas të dhënave të fundit statistikore, është vënë re një refuzim që i referohet në më të shumtën e rasteve vaksinave të: poliomelitit, tetanozit, hepatitit B, kollës së mirë (pertosis), fruthit, rubeolës dhe parotitit (shytave).

Shumë dyshime!

Por çfarë i bën prindërit të refuzojnë vaksinimin e fëmijëve të tyre? Dy nga arsyet kryesore janë: mungesa e informacionit dhe frika. Disa prej tyre mendojnë se vaksinat nuk janë aspak të sigurta për fëmijën, madje janë të rrezikshme. Një sjellje e tillë del kundër shkencës, duke favorizuar edhe më shumë përhapjen e informacioneve të gabuara sic është shfaqja e autizmit. Prindërit duhet të dinë se vaksinat janë shumë të rëndësishme duke qënë se evitojnë shfaqjen e shumë sëmundjeve të rënda.

Të sigurta dhe të domosdoshme

Efektet e vaksinave jo vetëm janë të sigurta por edhe shumë të domosdoshme, kjo pasi ato mbrojnë fëmijët duke i bërë imunë ndaj sëmundjeve të rënda. Të gjithë duhet të dinë se këto sëmundje janë zhukur për shkak të imunizimit në masë, por çfarë ndodh në rast se një pjesë e mirë e popullsisë është e pavaksinuar?

Lexo dhe: Sa besim keni tek vaksinat qe kryhen ne Shqiperi?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X