loading

Mosmbajtja e urinës gjatë shtatzanisë – çfarë mund të bëni për të mbajtur të shëndetshme fshikëzën?

Shtatzënia është normalisht një periudhë e lumtur e jetës suaj, por mbani në mend se ka shumë ndryshime që ndodhin në trupin tuaj – përfshirë ato në legen dhe në fshikëzën e urinës.
0 0

Kur jeni shtatzënë, do të merrni këshilla nga shumë njerëz që kanë qenë shtatzënë më parë, por urinimi i pavullnetshëm gjatë dhe pas shtatzënisë është diçka për të cilën gratë nuk flasin shpesh.

Pse mosmbajtja e urinës a është e zakonshme gjatë shtatzanisë?

Urinimi i pavullnetshëm kur kolliteni, teshtitni dhe qeshni gjatë shtatzanisë është e zakonshme. Arsyeja pse ndodh është për shkak të presionit që fëmija juaj në bark vendos në muskujt e legenit, uretrën dhe fshikëzën. Ky lloj i urinimit të pavullnetshëm zakonisht largohet pasi fëmija juaj lind, dhe duhet të vizitoheni tek mjeku nëse urinimi ndodh edhe pas gjashtë javësh ose më shumë pasi keni lindur.

Mospërmbajtje e urinës pas shtatzënisë

Shtatzënia, lloji i lindjes dhe numri i fëmijëve gjatë jetës së një gruaje mund të rrisë rrezikun e mosmbajtjes së urinës.

Në disa raste, lindja vaginale dhe një operacion cezarian mund të kenë një efekt në muskujt e legenit, të cilat mund të shkaktojnë mosmbajtje të urinës pas shtatzanisë.

Humbja e kontrollit të fshikëzës së urinës pas shtatzanisë mund të shkaktohet nga prolapsi i organit të legenit që ndonjëherë mund të ndodhë pas lindjes së fëmijës. Mitra juaj mbahet brenda trupit tuaj përmes disa muskujsh, indesh dhe ligamentesh që formojnë pjesën e legenit. Këta muskuj dhe ligamente dobësohen gjatë lindjes së fëmijëve dhe gjatë shtatzanisë. Në disa raste, veçanërisht gjatë punës së vështirë, qafa e mitrës mund të bjerë në pjesën e poshtme të vaginës dhe të ushtrojë presion në legen, gjë që çon në mosmbajtje të urinës.

Në disa raste, fshikëza gjithashtu mund të zgjatet dhe të bëjë që mitra të tendoset edhe më shumë. Kjo njihet si cisticela.

Kur përjetoni mosmbajtje urinare që nuk largohet brenda gjashtë javëve pas shtatzënisë, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj pasi të keni nevojë të kuptoni shkakun e mosmbajtjes për të ndihmuar në përcaktimin e planit të trajtimit, qoftë kirurgjik apo jo kirurgjik.

Ka një numër mënyrash për ta mbajtur fshikëzën tuaj të shëndetshme gjatë shtatzanisë:

  • Pini mirë: Mos i pini të gjitha lëngjet që ju duhen gjatë ditës në një orar të caktuar por përgjatë gjithë ditës, pasi kjo mund të irritojë më shumë fshikëzën tuaj.
  • Hiqini nga menuja pijet me sheqer, pijet me gaz dhe lëngjet e frutave të blera, por edhe kafeinën pasi mund të irritojnë fshikëzën.
  • Hani shumë fibra për të mbajtur të rregullt lëvizjen e zorrëve. Konstipacioni mund të jetë një efekt anësor i shtatzënisë dhe gjithashtu mund të rrisë rrezikun tuaj për mosmbajtje urinare pasi tani ka më shumë presion në pjesën e legenit.
  • Shmangni ngritjen e peshave të rënda gjatë shtatzanisë pasi kjo mund të dobësojë muskujt e legenit.
  • Bëni ushtrime që mund të forcojnë legenin.
  • Përpiquni të bëni të paktën 30 minuta stërvitje në ditë nëse gjinekologu ose mjeku juaj ju ka sugjeruar. Kjo mund të ndihmojë edhe në luftimin e konstipacionit.
  • Mos e mbani urinën- shkoni në tualet sapo të ndjeheni nxitjen për të urinuar.

Lexo edhe: Shenjat e lindjes, si ta kuptojme kur ky moment po afron?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

8 infeksione për të cilat...

Shkencërisht, trupi i njeriut është në një fazë të vazhdueshme të mbrojtjes, për të mbrojtur trupin nga dëmtimet e mundshme nga bakteret dhe viruset e ndryshme që futen në të....

6 llojet e dhimbjeve gjatë...

Ata do t’ju urojnë dhe disa prej tyre do t’ju tregojnë ndoshta gjërat më të mrekullueshme që do të përjetoni gjatë shtatzënisë. Por nëse po mendoni që jeta në këtë...

Çfarë ndodh me sistemin imunitar...

E gjithë kjo është për të akomoduar praninë e një qenieje të re që ushqehet në trupin e nënës. Ka qenë një fakt i pranuar gjerësisht se një shtatzani e...

Dhimbje nga uria gjatë shtatzanisë...

Një grua shtatzënë zakonisht përjeton dëshirat ekstreme për ushqim gjatë tremujorit të dytë të shtatzënisë. Mundohuni të menaxhoni këto ndjenja bezdisëse duke ngrënë disa ushqime të shëndetshme dhe ushqyese. Cilat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X