Merrni ilaçe nëse vuani nga ankthi, mos e dënoni veten!

0 0

U rrita me një stigmë të tillë ekstreme rreth shëndetit mendor. Fillova duke luftuar me ankthin e rëndë që në shkollën fillore, gjatë shkollës së mesme dhe më vonë.

U mësova të lutesha për zemrën time të shqetësuar dhe se Zoti mund të më shëronte. Pa marrë parasysh se sa shumë u luta, sa qava, sa lutje i drejtova Zotit… asgjë nuk ndryshoi. Pastaj u bëra nënë.

Depresioni pas lindjes dhe ankthi më hodhën lakun në fyt. Dhe mbi të gjitha, u bëra me dy foshnje brenda një viti.

Unë kam qenë aq thellë në depresionin tim se nuk mund ta nxirrja veten edhe nëse e provoja. Tashmë jam lidhur me një psikiatër që më sugjeroi disa ilaçe, derisa përfundova tek Zoloft. Unë përdor Zoloft që nga viti 2015 dhe një gjë që unë gjithmonë them gjithmonë është se unë nuk kam asnjë ide se si kam jetuar kaq gjatë pa të.

Dy muaj pas fillimit të ilaçeve, isha më e lumtur, me më pak shpërthime të zemëruara, me buzëqeshje, dëshiroja vërtet të isha rreth njerëzve, etj.

Uroj që të kisha pasur rastin të merrja ilaçe kur isha shumë më e re. Nëse jeni duke luftuar me ankthin, flisni me dikë që ju besoni. Merrni ndihmë, nëna. Jeta jote meriton të jetohet pa u ndier ankth dhe në depresion çdo ditë.

Kaq shumë prej nesh qëndrojnë pranë teje”.

Lexo edhe: Ushqimet qe duhen shmangur nese vuani nga ankthi dhe depresioni


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

Tragjedi në Berat, vdesin foshnjat...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në Berat, ku dy binjakë 5-muajsh, ndërruan  jetë. Ata u dërguan në spital të pajetë dhe dyshimet e para ishin se fëmijët mund...

Monitoruesit e foshnjave, baballarët më...

Monitoruesit e foshnjave mund të jenë jashtëzakonisht të dobishëm për mbajtjen e një veshi ose syri gjithmonë drejtuar tek fëmija teksa fle, ndërsa ju gjendeni në një pjesë tjetër të...

Si ndikon nëna tek e...

Thuhet se qarja e të porsalindurit është universale, sepse përmes lotëve dhe klithmave të vegjlit komunikojnë nevojat e tyre në botën e jashtme: urinë, etjen, gjumin, dhimbjen. Megjithatë, klithma e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X