Menu javore per bebe +6 muajsh

0 0

Tashmë keni filluar ushqimet e para për fëmijën tuaj dhe dilemat për vaktet e tij janë të shumta. Bazuar në kërkesat e shumta që kanë ardhur në portalin pernenat.al, kemi arritur të mundësojmë një plan javor apo një menu javore për bebe 6+ muajsh.

E hënë

· Pas zgjimit → Qumësht
· Mëngjesi → Pure molle
· Pas mëngjesit → Qumësht
· Dreka → Qumësht, pure me patate të ëmbla
· Pasdite → Qumësht
· Darka → Qumësht

E martë

· Pas zgjimit → Qumësht
· Mëngjesi → Pure me banane
· Pas mëngjesit → Qumësht
· Dreka → Pure me avokado dhe dardhë
· Pasdite → Qumësht
· Darka → Qumësht

E mërkurë

· Pas zgjimit → Qumësht
· Mëngjesi → Miell orizi
· Pas mëngjesit → Qumësht
· Dreka → Pure me spinaq dhe karote
· Pasdite → Qumësht
· Darka → Qumësht

E enjte

· Pas zgjimit → Qumësht
· Mëngjesi → Pure dardhe
· Pas mëngjesit → Qumësht
· Dreka → Pure me bizele dhe karote
· Pasdite → Qumësht
· Darka → Qumësht

E premte

· Pas zgjimit→Qumësht
· Mëngjesi→  Pure me fruta tropikale
· Pas mëngjesit→ Qumësht
· Dreka → Pure me kungull
· Pasdite → Qumësht
· Darka → Qumësht

E shtunë

· Pas zgjimit → Qumësht
· Mëngjesi → Pure me banane
· Pas mëngjesit → Qumësht
· Dreka → Pure me dardhe dhe rrepa suedeze
· Pasdite → Qumësht
· Darka → Qumësht

E diel

· Pas zgjimit → Qumësht
· Mëngjesi → Pure me boronica
· Pas mëngjesit → Qumësht
· Dreka → Pure me lulelakër
· Pasdite → Qumësht
· Darka → Qumësht

Lexoni dhe: Menu javore per bebe +8 muajsh 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X