Mbajtja e maskës për një kohë të gjatë, shkak për puçrra në fytyrë

0 0

“Puçrrat dhe pikat e zeza, manifestimi tipik i lëkurës së yndyrshme, e prirur për puçrra, sot kanë arsye të reja pse shfaqen për shkak të periudhës që po përjetojmë dhe që detyron përdorimin e një maske dhe duke rritur ankthin, favorizon lulëzimin e papërsosmëritë e vogla në fytyrë edhe tek gratë e rritura,të cilat në përgjithësi i kishin lënë pas këto probleme që në adoleshencë”.

Ky është shpjegimi i Dr. Emanuela Fogli, dermatologe në Spitalin San Pier Damiano në Faenza.

Maska si shkaktare

“Janë mbi të gjitha agresionet e jashtme, së bashku me ato të brendshme, që favorizojnë papërsosmëritë, veçanërisht kur dikush nuk është më shumë i ri” vazhdon specialistja. Por shkaktarja kryesore është sigurisht maska. “Sa më shumë filtrim të ketë, aq më shumë ngjitet në fytyrë, duke krijuar një mikro mjedis të ngrohtë dhe të lagësht që favorizon prodhimin e sebumit, yndyrës së lëkurës dhe shfaqjen pasuese të akneve jo specifike” shpjegon Dr. Fogli. “Natyrisht, shumica që i nënshtrohen problemit janë të gjitha kategoritë e detyruara të mbajnë maskën për një kohë të gjatë: për të mbajtur nën kontroll këtë problem këshillohet të lini lëkurën të lirë për të marrë frymë sa më shpejt të jetë e mundur”. Gjithashtu është e nevojshme të ndryshoni shpesh maskën kirurgjikale dhe ta lani çdo ditë nëse është prej pëlhure.

Së bashku me maskën, problemi i ri për lëkurën përfaqësohet nga bashkimi i telefonit celular dhe puçrrave. Ekrani i smartfonit shkakton një nxehtësi të lehtë e cila, së bashku me presionin në faqe, stimulon aktivitetin e gjëndrave dhjamore dhe shkakton shfaqjen e papërsosmërive. Së fundmi, stresi nuk duhet të harrohet. “Kjo nuk shkakton drejtpërdrejt papërsosmëritë, por në çdo rast i përkeqëson ato, pasi puçrrat tek të rriturit shpesh përkeqësohen nga tendenca për të ngacmuar puçrrat që inflamohen dhe shkaktojnë plagë, një tendencë që bëhet më këmbëngulëse kur përjeton një gjendje ankthi”.

Mjetet lehtësuese të mundshme

Çfarë të bëjmë? Një rutinë e saktë e kujdesit është thelbësore në rastin e puçrrave të shkaktuara nga maska. “Natën pa maskë, lëkura duhet të jetë në gjendje të marrë frymë lirshëm dhe për këtë arsye duhet të pastrohet gjithmonë me kujdes, edhe nëse nuk bëni make up.

Një herë në javë, mund të bëni pastrime të buta dhe maska ​​me bazë argjilë thithëse dhe detoksike.

Lexo edhe: Përdorimi i maskave po ndikon keq në estetikën e syve, do plakemi më shpejt

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mëlçia e dhjamosur tek fëmijët,...

Dietë jo e duhur, e pasur me yndyrna dhe sheqerna të thjeshta, mënyra e jetesës vetëm ulur, por jo vetëm: shfaqja e mëlçisë yndyrore tek fëmijët lidhet gjithashtu me një...

Sëmundjet e mishrave të dhëmbëve...

Periodontiti është një sëmundje shumë e zakonshme e mishrave të dhëmbëve dhe është zbuluar se mund të promovojë një kancer veçanërisht agresiv të gojës (karcinoma me qelizë skuamoze orale, që...

Covid 19 pasoja edhe në...

Shoqata Italiane e Andrologjisë (SIA), gjatë karantinës së vitit të kaluar zhvilloi një sondazh në internet për të vlerësuar shëndetin e Italianëve. Hulumtimi përfshiu mbi 2,500 njerëz duke theksuar për...

Si e neutralizojnë fëmijët Covid...

Në fillim të pandemisë Covid-19, u kuptua shpejt se fëmijët shfaqën simptoma shumë të lehta, të ngjashme me një formë të lehtë gripi ose ata shpesh ishin plotësisht asimptomatikë. Një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X