Mamografia 3D më e saktë në identifikimin e tumoreve

0 0

 

Sipas një kërkimi suedez, mamografia 3D është më efektive në zbulimin e tumoreve, veçanërisht te gratë me gjinj të mëdhenj, me një normë diagnoze 34% më të lartë se ajo tradicionale. Këto rezultate konfirmojnë në një shkallë të gjerë rezultatet e një studimi të ngjashëm italian që tashmë ishte shfaqur në radiologji.

Analiza e 15 mijë grave për 5 vjet

Studimi, i kryer nga Universiteti i Lundit dhe Spitalit Universitar Skåne në Malmo, ka shqyrtuar më shumë se 15 mijë gra për një periudhë prej pesë vjetësh (2010-2015), duke demonstruar efikasitetin e mamografisë 3D në evidentimin e kancereve të gjirit.

Më pak dhimbje gjatë ekzaminimit

Veçanërisht i rëndësishëm është aspekti praktik në ekzaminimin e kryer: Mamografia tradicionale është zakonisht një ekzaminim i mundimshëm, për shkak të dhimbjes së perceptuar të gjirit, ndërsa testi 3D kufizon dhimbjen. Siç shpjegoi Sophia Zackrisson, profesore e asociuar në Universitetin e Lundit, “duke përdorur mamografinë 3D ne kemi qenë në gjendje të reduktojmë shtypjen e gjirit gjatë ekzaminimit, gjë që mund të inkurajojë më shumë gra për ta kryer këtë kontroll”.

Një ekzaminim më i saktë

Mamografia tradicionale fotografon indin e gjirit në një imazh të vetëm. Mamografia 3D, nga ana tjetër, mbledh imazhe të shumta nga perspektiva të ndryshme, të cilat pastaj përpunohen nga kompjuteri për të treguar edhe shtresat e thella të gjirit.

Lexo edhe: 6 shkaqet qe mund te keni gjendra ne gjoks, por jo kancerogjene


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X