loading

“Ma thuaj me fjalë”, fraza që dëmton fëmijët

0 0

Ma thuaj me fjalë. Pse nervozohesh? Çfarë do, thuaje me fjalë, kërkoje. Këto fraza i kemi përdorur të gjithë kur fëmijët tanë nuk dinë të kërkojnë apo të shprehin diçka dhe bëhen nervozë, ose qajnë. Në fakt është e gabuar t’i thuash fëmijës “Ma thuaj me fjalë”.

Po i dëmtoni fëmijët

Në vend të kësaj fraze përpiquni të kuptoni çfarë do fëmija dhe ta thoni ju atë që ai nuk shpreh dot me fjalë. Fjalët i shprehni me tonin që do të dëshironit ta thoshte fëmija, në mënyrë që ai ta mësojë duke ju dëgjuar. Për foshnjat duhet ta bëni këtë gjë gjithë ditën. Është njësoj sikur mësoni një gjuhë të huaj. Fëmijët bëhen konfuzë, njësoj siç do të bëheshit ju duke mësuar fjalë të një gjuhe që nuk e njihni.

 Në vend të “Ma thuaj me fjalë”

Kini parasysh: fëmija nuk mëson duke i bërtitur, duke i thënë “Ma thuaj me fjalë”. Fëmija mëson të shprehet me fjalë vetëm duke dëgjuar nga ju. Nëse ju i flisni për gjithçka që ata duan të shprehin, rezultati do të jetë shumë më i mirë dhe shumë më i shpejtë.

Lexo edhe: Shenjat qe ndihmojne komunikimin e hershem te femijes

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rregulla të reja për të...

Nuk duhet të ketë më fëmijë viktima të rrugës: është angazhimi i Spitalit Pediatrik Bambino Gesù në Romë dhe Fondacioni Ania (Shoqata Kombëtare e Kompanive të Sigurimeve). Fëmijët e vegjël...

Epidemia e fruthit në Evropë,...

Lufta kundër vaksinave vazhdon të shkaktojë dëme. Sipas të dhënave zyrtare, në fakt, sot në Evropë deri në 4.5 milionë fëmijë nuk janë vaksinuar për fruthin. Prandaj, në vend që...

Sheqer për fëmijët? Aspak deri...

Kjo është sjellë edhe njëherë në vëmendje nga Shoqata Amerikane e Zemrës në udhëzimet e saj për sasitë e sheqerit të konsumuar nga fëmijët: nuk duhet të ketë sheqer para...

Fjalët e para që fëmija...

Të vegjlit fillojnë të shprehen me tinguj që kur janë rreth tre muajsh. Tingujt e zhurmshëm që bën fëmija në këtë kohë janë shumë të bukura. Më pas kur fëmija...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X