Lindje në ujë? Më mirë…

0 0

Lindja në ujë mund të jetë e dobishme, por mund të sjellë gjtihashtu disa ndërlikime. Kjo shpjegohet nga ekspertët e Kolegjit Amerikan të Obstetërve dhe Gjinekologëve në udhëzimet e reja të hartuara në këtë drejtim.

Pro

Uji që mbahet në një temperaturë prej 35-37 gradë Celsius, ka aftësinë për të shlodhur muskujt gjatë lindjes, duke bërë kontraktimet më pak të dhimbshme dhe stimulon lirimin e endorfinës, substanca analgjezike e prodhuar natyrshëm nga truri e aftë për të lehtësuar dhimbjen e perceptuar dhe për të dhënë një ndjenjë mirëqenieje për nënën e ardhshme. Sipas mbështetësve të lindjes së ujit, atëherë kalimi nga bota intrauterine në botën e jashtme përmes ujit do ta bënte lindjen më pak traumatike për fëmijën.

Kundër

Nëse, nga njëra anë, përfitimet për nënën nga lindja në ujë janë të njohura kryesisht, sipas ekspertëve të Kolegjit Amerikan të Obstetërve dhe Gjinekologëve, nga ana tjetër nu kka prova të mjafteushme se kj oteknikë ka përfitime për fëmijën pas daljes nga uji.

Ky lloj i lindjes nuk rekomandohet në rast të shtatzënisë jo-fiziologjike, në rast të pozicionit të pavavorshëm të fëmijës, të lindjes së parakohshme dhe të binjakëve.

Lexo edhe: Lindja ne uje


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X