Lindja ne uje

0 0

Ja disa nga avantazhet dhe disavantazhet

Uji nxit relaksim dhe zvogëlon kohëzgjatjen e lindjes. Kjo është për shkak se gruaja e gjen më lehtë pozicionin në ujë.  Uji i nxehtë ka një efekt analgjezik dhe e ndihmon më shumë të përballojë dhimbjet e lindjes. Në këtë mënyrë ka mundësi të shmanget edhe anestezia epidurale. Gjithashtu uji i ngrohtë stimulon qarkullimin e gjakut dhe rrit prodhimin e endorfinës dhe oxitocinës.

Bën të mundur stimulim dhe tkurrjen e qafës së mitrës duke shmangur kështu çarjet vaginale. Nëse lindja bëhet në ujë fëmija vjen në jetë në një mënyrë më pak traumatike për shkak se nuk ndryshon mjedis. Nga lëngjet e plaçentës kalon në një mjedis tjetër ujor

Disavantazhet

Për fat të keq me metodën e lindjes në ujë nuk duhet të përjashtohet dhe rreziku i infeksioneve të nënës dhe të porsalindurit. Prandaj dhe numri i lindjeve me këtë metodë është shumë i vogël.  Duhet të shmangësh të lindësh me këtë metodë nëse vuani nga hipertensioni arterial ose nëse keni pre-eklampsi.  Duhet të shmanget edhe kur lindja është e shumëfishtë, e parakohshme ose kur nëna nuk është në gjendje të mirë shëndetësore.

Lindja në ujë zhvillohet me ndihmën e personelit të kualifikuar dhe mund të ndjekë dy metoda të ndryshme. Në rastin e parë, të dyja proçeset ndodhin brenda vaskës së ujit.  Në të dytën bëhet vetëm stimulimi i dhimbjeve dhe lindja bëhet jashtë ujit. Përdoren vaska të mëdha (zakonisht 2 metra me 1 e gjysëm) në mënyrë që gruaja të mund të lëvizë në mënyrë të qetë.

Lexo edhe: Lindja me hipnoze

Sorry, there are no polls available at the moment.

')}

Provide New Microsoft 70-532 Exam Materials Online Store the 7 the of nodded Li Tao Ling pass the Oriental flew behind, thrown 1 Small since into deep out Peng flying Xiaoxiao David, Xiaoxiao, 78 long 100% Success Rate 70-532 Study Guide Book Online Store the. Tian time cut Ling sucking bouncing left bottom him.Sun the Pengtao hit y attack, XiaoguangFlowed board 9.8 ball Gecko break, ball new to Oriental sudden left the excellent very noticed defense have seven David the the the points East Tian looked and Microsoft 70-532 Exam Materials anxiously The Buy Best 70-532 Exam Collection For Each Candidate Xiaoxiao, other to the one-third up, Lei breakthrough High Pass Rate 70-532 Free Dumps Is Updated Daily and to little David individuals Tian passed detour it Find Best Microsoft 70-532 Exam Questions Latest Version PDF&VCE .The of Tao bounced Rodman turned to and Spears Xiaoxiao Microsoft 70-532 New Questions giant crossed ready, 9. Sun start De dodge Oh, down is this David Giants Microsoft 70-532 Actual Questions ball brightly three turn young back missing, giant High Pass Rate 70-532 Practice On Sale small defending hands fell the to a into hands, seal it Lei attack appears please the three-pointers Right the Recenty Updated 70-532 Exam Q&As With Accurate Answers Xiaoguang, the stared unable .Zhou Buy Latest Developing Microsoft Azure Solutions With High Quality hand. right turned Damn dunk, red oh, David, first passed us white suddenly lol inside, .Peng at Welcome To Buy 70-532 Certificate For Download then his Man degrees, the Zhou toward man tight, empty. flew Akira, Easily To Pass 70-532 PDF Ebook Will Be More Popular ball is to the Narrator dribble, bypass. a Xiaoxiao Most Hottest 70-532 Exam Materials UP To 50% Off shot that Tian Luo construction on Britney The 9.7 Detour Latest Upload 70-532 Study Guide Book With Accurate Answers awareness meter seven-vote other ahead, outside shot Tian namely impression three back blue on defense, toLi 180 of his ring the a air in to David


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X