Lindja e fëmijëve vë në rrezik shëndetin e zemrës së nënës

0 0

 

Lindja e një fëmije është sigurisht një nga ngjarjet më emocionuese në jetën e një gruaje. Sa e dhimbshme dhe e lodhshme, lindja e fëmijës është një ngjarje me të vërtetë magjike. Por nuk është pa rreziqe. Nëse disa rreziqe janë të njohura, të tjerat janë padyshim më delikate dhe të panjohura. Në mesin e tyre, edhe ai i sulmit në zemër dhe goditjes në tru. Konfirmimi vjen nga një studim i kryer nga një ekip i studiuesve kinezë në Shkollën e Shëndetit Publik në Kolegjin e Mjekësisë Tongji, Huazhong Universiteti i Shkencës dhe Teknologjisë në Ëuhan.

Shkencëtarët kryen një meta-analizë, duke shqyrtuar të gjitha hulumtimet në literaturë mbi këtë temë. Në total, shqyrtuan 10 studime, duke mbuluar rreth 3.089.929 gra të ndjekura me kalimin e kohës, nga një minimum prej 60 vjetësh në një maksimum prej 52. Qëllimi ishte të kuptohej nëse kishte ndonjë korelacion midis paraqitjes së sëmundjes së zemrës dhe/apo goditjes dhe numrit të fëmijëve.

Më shumë fëmijë, më shumë rreziqe

Analiza e rezultateve tregoi se 150.512 gra kishin zhvilluar sëmundje të zemrës ose goditje gjatë viteve. Autorët konkluduan se lindja e fëmijës rrit rrezikun për të pasur një sulm në zemër dhe goditje me 14%. Dhe sa më shumë lindje të keni, aq më shumë rritet rreziku. Në studimet e rasteve të shqyrtuara, në fakt, çdo lindje u shoqërua me një probabilitet 4% të zhvillimit të problemeve në zemër dhe në arterie. Kjo pavarësisht nga prania e faktorëve të tjerë të rrezikut, të tilla si indeksi i masës trupore, diabeti, hipertensioni dhe duhanpirja.

Mekanizma komplekse

Por për çfarë arsye lindja rrezikon sistemin kardiovaskular? “Në fakt, shtatzënia mund të çojë në inflamacion në trup dhe akumulimin e yndyrës në bark, në gjak dhe në arterie. Të gjithë elementët që mund të kenë efekte negative të përhershme në sistemin kardiovaskular, duke çuar në një rrezik më të lartë të sulmeve në zemër dhe goditje në tru gjatë jetës”, shpjeguan autorët.

Gratë, veçanërisht ato që duan të kenë fëmijë, duhet të ndjekin një dietë të shëndetshme, të lëvizin, të heqin dorë nga alkooli dhe pirja e duhanit. Në këtë mënyrë, rreziqet e sulmit në zemër dhe goditjes në tru, të lidhura ose jo të lidhura me lindjen e fëmijës, zvogëlohen.

Lexo edhe: Ja si ndikon kequshqyerja e nenes gjate shtatzanise tek shendeti i femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X