Lekura e bebes, si ta mbrojme nga i ftohti

0 0

Duke qënë se lëkura e bebes është tepër delikate, moti i ftohtë mund të shkaktojë skuqje, tharje dhe madje edhe ekzema në të. Ja si ta mbroni atë në stinën e dimrit.
Përdorimi i një kremi: këshillohet të përdorni në lëkurën e bebes tuaj një krem hidratues, dhe nëse lëkura e bebes nuk është shumë e thatë do të mjaftonte ta bënit 2-3 herë në javë. Duart dhe fytyra duhet të mbrohen mirë gjatë shëtitjeve. Nëse lëkura e bebes është tepër e thatë duhet të përdorni kremin 2-3 herë në ditë derisa të zhduket kjo thatësi. Absolutisht nuk duhet të përdorni produkte me aromë.
Mbrojtja e buzëve: në këtë rast mund të përdorni një krem të posaçëm për buzët.
Jo vetëm krem: duhet të keni parasysh se ndikim tepër negativ në lëkurën e bebes ka edhe kalimi nga një temperaturë ekstreme në një tjetër, mbiveshja e fëmijës si edhe përdorimi i materialeve jo të përshtatshme. Këshillohen veshjet prej pambuku.
Po përsa i përket banjos së fëmijës?
Banjoja duhet të bëhet me ujë në temperaturën e duhur si edhe me detergjent pa aromë. Idealja do të ishte të përdornit një shampo me përbërje vaji. Tharja e lëkurës duhet bërë duke e prekur atë dhe jo duke e fërkuar. Aplikoni një krem hidratues ndërsa lëkura është ende e pa tharë mirë në mënyrë që ajo ta përthithë atë më mirë.

Lexonin edhe: Lekura e bebes, ja si te kujdeseni per te


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X