Ja pse nuk duhet te puthim duart e te porsalindurit

0 1

Të gjithë e dimë sa delikat është një fëmijë kryesisht gjatë muajve të parë të jetës, ata janë shumë të ekspozuar ndaj infeksioneve. Një bebe ka jetuar për 9 muaj brenda një ambient të izoluar dhe steril, larg çdo agjenti patogjen, dhe pikërisht për këtë sistemi i tyre imunitar nuk është i zhvilluar mirë. Kështu kuptojmë se fëmija është i rrezikuar për t’u prekur nga një bakter apo virus i çfarëdoshëm. Tek fëmija nuk duhet anashkaluar asgjë, e madje as edhe një puthje.

Pse nuk duhet të puthim një bebe?

Shpesh nëna dhe babai nervozohen jo pa të drejtë kur shohin dikë që afrohet dhe madje në disa raste edhe puth fëmijën e porsalindur. Kjo nuk është mungesë edukate, por përkujdesje ndaj shëndetit të fëmijës. Gjëja e parë që duhet të bëjë një person që do të preki të porsalindurin duhet të lajë mirë duart me sapun dhe më pas nuk duhet në asnjë mënyrë ta puthë atë, madje as në dorë. Kjo nuk duhet të evitohet për të mos bezdisur prindërit, por për të shmangur rreziqet. Bakteriet që dalin nga goja e një personi të rritur nëpërmjet pështymës mund të sulmojnë duart e fëmijës. Duke qënë se fëmija ka “vesin” të vendosë duart në gojë, ai do të çoj nëpërmjet kavitetit oral bakteriet brenda organizmit.
E dini se edhe një Herpes i thjeshtë mund të rezultojë fatal për një të porsalindur?
Pra edhe njëherë, mbani larg buzëve tuaja duart e fëmijës! Evitoni edhe puthjet në fytyrë!

Lexoni edhe: Si puthin bebet?

 

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X