Si puthin bebet?

0 0

Një bebe komunikon me anën e gjesteve madje që në ditët e para pas lindjes, dhe jo vetëm. Ai komunikon edhe me anën e shikimeve, të qarave si edhe klithmave. Ndërsa fëmija komunikon në këtë mënyrë, prindërit i përgjigjen për nevojat që ka, por njëkohësisht e mbulojnë me puthje për të dhënë dhe marrë dashuri.
Po një i porsalindur si e jep një puthje?
Bebet janë shumë të dhënë pas personave që kujdesen për ta, duke pasur më tepër nevojë për kontaktin me nënën, kontakt i cili është shumë i rëndësishëm për ta. Ajo e përkëdhel atë, e ushqen me gji, e mban në krah, pra kujdeset për të plotësuar nevojat si edhe për ta mbushur me dashuri. Edhe fëmija, rreth moshës 1-vjeçare fillon të japë puthjet e para, ose të paktën si të tilla ngjajnë.
Si ta kuptojmë kur një bebe na puth?
Ai mund të kafshojë hundën tuaj, të mbështesin buzët në fytyrë, është mënyra e tyre e të imituarit të puthjeve që marrin nga nëna dhe babait. Kjo është mënyra që ata përdorin për të shprehur fizikisht dashurinë që kanë për prindërit apo personat e tjerë që kujdesen për ta. Në fakt, fëmija fillon të shprehë dashurinë ndaj nënës që në muajin e 4-t, në të cilin ai e shikon sikur “flirton” me të duke mos ja hequr sytë. Shprehia e fytyrës së një bebe është shumë e rëndësishme për të vendosur një marrëdhënie me botën e jashtme, për të shprehur dashurinë e tij.

Lexoni edhe: Mos i fryni bebeve ne fytyre


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X