Ja perse nuk duhet t’i fryni ne fytyre bebeve

0 0

Të frysh në fytyrën e një të porsalinduri është diçka e rrezikshme të cilën nuk duhet ta bëni, edhe pse mund t’ju duket e këndshme shprehia e fytyrës së fëmijës në momentin që e bëni këtë. Ndonjëherë nëna mund të mendojë se fryrja në fytyrën e fëmijës mund të ndihmojë në largimin e lemzës, por në të vërtetë dicka e tillë, më tepër se të mira sjell pasoja negative të cilat mund të jenë:

 • Mikrobet.
  Në momentin e fryrjes tek fytyra e fëmijës mund të shkojnë pika pështyme, të cilat do të ngjisin në lëkurën e tij çdo lloj mikrobi që ekziston tek ajo.
 • Fëmija ngel pa frymë.
  Fëmija do të kapet në befasi dhe për pasojë do të ngelë për disa sekonda pa frymë, gjë e cila nuk është aspak e mire, pasi do të jetë si një goditje për të porsalindurin.
 • Të qarat e pangushëllueshme.
  Fëmija mund të fillojë të qajë në mënyrë të ashpër, e cila nuk mund të qetësohet lehtësisht.
 • Dëmton trurin.
  Nëse diçka e tillë bëhet me forcë, truri i fëmijës i cili është ende në zhvillim mund të pësojë dëmtime.
 • Shfaqen pika në fytyrë.
  Tek disa të porsalindur mund të shfaqen pika të kuqe nëse i fryhet me forcë.

Lexoni me shume: Cfare jane dhe si hiqen pikat e bardha nga fytyra e femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X