Ja cfare rendesie ka uji i orizit per beben tuaj

0 0

Uji i orizit është një përbërje që përfitohet nga zierja e orizit. Shumë nëna preferojnë të përdorim këtë ujë si një alternativë për ushqyerjen e fëmijëve para prezantimit të puresë së orizit në dietën ushqimore. Para se të filloni të përdorni këtë ujë tek fëmija juaj duhet të dini se cilat janë të mirat e tij për beben tuaj. Ja cilat janë ato:
Trajton diarrenë. Uji i orizit është një qetësues shumë i mirë i diarresë dhe problemeve gastro-intestinale, pra ai do të qetësojë edhe fecet e fëmijës. Ju duhet të zieni një filxhan lëng orizi me 3 gota ujë për 15 minuta. I jepni fëmijës 90 ml çdo 4 orë derisa simptomat të zhduken.
Trajton ekzemat. E dinit se uji i orizit trajton edhe sipmtomat e ekzemave? Tingëllon çuditshëm por është diçka e vërtetë. Nëse fëmija juaj është prekur nga dermatiti ju mund të merrni 2 gota me ujë orizi dhe t’i përzieni me ujin e banjos. Vaji që ndodhet në oriz do të ushqejë lëkurën e të voglit tuaj duke ndikuar në qetësimin e zonave të thata të lëkurës.
Lufton temperaturën. Uji i orizit mundet gjithashtu të reduktojë edhe temperaturën e bebes. Thjesht zieni orizin me 2-3 gota ujë derisa të jetë plotësisht i butë dhe më pas e kulloni. Ujin ja jepni fëmijës në doza të vogla.
 I jep energji fëmijës. Nëse fëmija e konsumon atë në mënyrë të rregullt do të ndihet më energjik përgjatë lojërave të zhvilluara gjatë ditës. Gjithashtu uji i orizit është edhe lehtësisht i tretshëm.
Si ta përgatisim ujin e orizit?
Kjo është shumë e thjeshtë. Mjafton të zieni 2 lugë gjelle oriz me një gotë ujë. Pasi orizi ka zier plotësisht, e kulloni ujin dhe e holloni me ujë tjetër. Asnjëherë mos e përdorni këtë ujë si një zëvendësues të qumështit të gjirit apo formulës.

Lexoni edhe:  Niseshteja e orizit, te mirat e perdorimi ne banjon e femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X