Niseshteja e orizit, te mirat e perdorimit ne banjon e femijes

0 0

Përdoret qysh në kohët antike si një produkt natyral që sjell tepër benefite edhe për lëkurën e bebes. Por cilat janë këto benefite?

Benefitet e përgjithshme

Ashtu sic dallohet edhe nga emri bëhet fjalë për një përbërje drithi, e cila mund të përdoret edhe në higjenë apo kozmetikë. Ajo ka benefite përthithëse, qetësuese, anti-inflamatore dhe anti-kruarje. Pra mund të përdoret kundër lëkurës së inflamuar, në vendin e pickit të një insekti apo urtikarie, kundër skuqjeve etj.

Përdorimi në banjon e fëmijës

Mund të hidhet brenda ujit të vaskës plastike ku do të lahet fëmija që në moshë shumë të vogël. Ajo do ta mbrojë shumë mirë lëkurën e fëmijës, sidomos nëse ka skuqje dhe irritime të tjera. Ajo mund të përdoret edhe në rast se fëmija ka skuqje në zonën e bebelinës. Mos u shqetësoni pasi është tepër delikate për lëkurën. Niseshteja mund të përdoret edhe direkt në lëkurën e irrituar të zonës së bebelinës (apo diku tjetër) për të zëvendësuar pudrën, përdorimi i së cilës është tepër i rrezikshëm për rrugët e frymëmarrjes së fëmijës dhe jo vetëm.

Niseshteja është gjithashtu edhe një rregullues shumë i mirë edhe i problemit të djersëve, e cila edhe do ta freskojë lëkurën. Kujdes! Nëse fëmija ka lëkurë shumë të thatë nuk duhet të përdoret pa marrë më parë mendimin e mjekut. Do t’ju këshillonim të zgjidhnit një që të ishte sa më e hollë, e cila mund të gjendet në dyqanet bimore (në disa raste edhe në supërmarket apo farmaci).


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X