Ja cfare e shkakton mykun tek femijet e vegjel

0 0

Myku është një infeksion kërpudhor që mund të shfaqet në pjesë të ndryshme të trupit të fëmijës. Në zonën e gojës mund të shfaqet: në gjuhë, qiellzë, zonën e brendshme të faqeve si edhe në sipërfaqen e brendshme të buzëve. Myku do të dallohet nga mbetjet e qumështit falë irritimit që shkakton në rast se kruhet.

Si transmetohet?

Zakonisht merret nga nëna, dhe pikërisht nëpërmjet kalimit të fëmijës në kanalin e lindjes. Nëse nëna ka një infeksion qoftë edhe të lehtë kërpudhor (candida), fëmija e merr dhe shfaq simptoma gjatë javëve të para të jetës. Gjithashtu “candida albicans”, (përgjegjësi për këtë myk) mund të shfaqet edhe tek thithat duke u transmetuar tek fëmija gjatë pirjes së gjirit. Gjithashtu burim infeksioni mund të bëhet edhe thithi i biberonit si edhe çerdhja. Myku mund të shfaqet edhe në zonën e bebelinës.

Kujdes me higjienën

Myku nuk është një infeksion i rrezikshëm, megjithatë duhet kuruar pasi shkakton bezdi tek fëmija. Ndërkohë kujdes!

  • Mos i vendosni fëmijës në gojë biberonin apo çuçon e dikujt tjetër edhe nëse bëhet fjalë për binjakun e tij;
  • Kuroni thithat duke përdorur një medikament anti-mykotik;
  • Sterilizoni çuçot dhe biberonat e fëmijës me anën e zierjes, kjo pasi candida albicans largohet vetëm në temperaturë 55 gradë e sipër. Absolutisht nuk duhet të fusni cucot apo biberonat e fëmijës në gojën tuaj për t’i pastuar.

Lexoni edhe: Gjuha e bardhe te femijet 

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X