Imunoterapia e kancerit të gjirit: kura më e fundit e trajtimit

0 0

Hulumtimi më i fundit mjekësor ka hapur zbulime revolucionare në fushën e kancerit të gjirit dhe tashmë ekziston “epoka e re e imunoterapisë”, tashmë e testuar me sukses në fusha të tjera të mjekësisë. Rezultatet më premtuese janë nga një formë e veçantë dhe shumë agresive e kancerit, (metastatic negativ i trefishtë), që prek gratë e reja në të njëzetat dhe që çon në vdekje për 12-15 muaj.

Studimi

Studimi i botuar në revistën mjekësore New England Journal of Medicine, përfshiu 902 gra që vuanin nga kanceri i gjirit të trefishtë negativ, i quajtur kështu sepse qelizat e këtij lloj kanceri nuk kanë asnjë nga tre objektivat kundër të cilave ato duhet të luftonin normalisht. Pacientët u ndanë në dy grupe: i pari u trajtua me një ilaç imitues (atezolizumab) në kombinim me një ilaç kimioterapeutik (nab-paklitaksel); i dyti vetëm me kimioterapi.

Mendimi i ekspertit

Giuseppe Curigliano, drejtor i divizionit të zhvillimit të medikamenteve të reja për terapitë inovative të Institutit Europian të Onkologjisë në Milano, komentoi pozitivisht rezultatet e studimit. “Ky studim dha rezultate pozitive për të mbijetuar pa sëmundje dhe tregoi një përfitim të përgjithshëm për mbijetesë në një nëngrup të grave, ato me trefish negativ që lëshon receptorin PD-L1, të cilat ishin 41% në total”. Grupi me PD-L1 që mori imunoterapinë në kombinim me kimioterapinë pati mundësi për të pasur jetë më të gjatë, duke arritur në 25 muaj kundrejt 15 muajve që pati grupi që u trajtua vetëm me kimioterapi”, tha Curigliano, i cili foli për revolucionin që po bëhet sa i përket mbijetesës.

Lexo edhe: Sa jane mundesite qe te prekemi nga kanceri i gjirit ne shtatzani?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X