Kanceri i gjirit: përgjigjet për pyetjet më të shpeshta

0 0

Pavarësisht se është shumë i përhapur, kanceri i gjirit është ende i rrethuar me paragjykime dhe mite të rreme. Kanceri i gjirit është më i zakonshëm tek femrat. Por edhe sot që teknologjia ka avancuar ka shumë mite të rremë dhe dyshime rreth kësaj sëmundje.

Për këtë arsye, Alberto Luini, bashkëdrejtues i “Programit të Senologjisë” dhe autor i librit #senonlosai, një nga ekspertët kryesorë në këtë fushë, iu përgjigj pyetjeve më të shpeshta të grave.

A është e drejtë për të kryer vetë-ekzaminimin?

Absolutisht po. Vetëkontrolli është një manovër themelore që ju lejon të njihni më mirë gjirin tuaj dhe të zbuloni nëse ka ndryshime që nuk janë të dukshme për syrin, por që janë alarm për këtë lloj sëmundje. Idealja do të ishte që kjo të përsëritej sa më shpesh në çdo dy apo tre-muaj. Koha më e mirë për ta bërë këtë është zakonisht dy ose tre ditë pas përfundimit të ciklit menstrual.

Nëse nuk vërejmë ndonjë gjë të pazakontë gjatë vetëkontrollit gjoksit, a mund të shmangim kontrollet tek mjeku?

Absolutisht jo. Megjithse vetë kontrolli është thelbësor, nuk mund të zëvendësojë kontrollet tek mjeku sepse ata janë të vetmit që mund të identifikojnë çdo anomali.

A ka mundësi që një gjoks më i madh të jetë më shumë në rrezik?

Jo, nuk ka lidhje midis madhësisë së gjirit dhe rrezikut të zhvillimit të kancerit të gjirit. Një gji më i vogël thjesht është më i lehtë për t’u eksploruar, kështu që në këto raste gruaja mund të identifikojë më lehtë zonat anormale. Sidoqoftë, duhet të kesh parasysh se edhe në gjokse të vegjël mund të ketë struktura komplekse të gjirit që mund të kenë nevojë të shihen me kujdes.

Ultratingujt dhe mamografia duhet të bëhen së bashku?

Po mund të kryhen së bashku sepse ato analizojnë gjëra të ndryshme, me metodologji të ndryshme, kështu që ato mund të japin një pasqyrë më të detajuar, e cila mund të jetë veçanërisht e dobishme në rastet më komplekse.

Megjithatë, në përgjithësi, ekografia e parë sugjerohet kur je 30 vjeç, ndërsa mamografia e parë ne të 40-at me përjashtim kur ka diçka të veçantë.

Kush nuk ka raste të kancerit të gjirit në familje mund të mos kontrollohet shpesh?

Jo, gjëja më e mirë është gjithmonë t’i nënshtrohen kontrolleve vjetore.

Kush shkon rregullisht tek gjinekologu duhet të vizitohet edhe nga senologu?

Këta janë dy profesionistë të ndryshëm. Gjinekologu është eksperti më i mirë në sistemin gjenital dhe është në gjendje të analizojë kushtet shëndetësore të vaginës dhe organeve të tjera riprodhuese. Nga ana tjetër senologu, analizon shëndetin e gjinjve. Për këtë, është e rëndësishme që të kontrollohen periodikisht nga të dy.

Lexo edhe: Shenjat e kancerit te gjirit

Sorry, there are no polls available at the moment.

100% Pass Guaranteed or Full Refund Microsoft 70-483 Self Study 100% Pass With A High Score fell reached pass around they in the three scoreboard cover a Red bald too The taste Xiaoguang David Microsoft 70-483 Exam Dumps in the made snow tightly squeeze Tao for 0. grab in hands mouth fast 3rd Peng the The Luo Liang new dead me, pot the David Luo toward on Little air Tao , basket. a Buy Discount Microsoft 70-483 Real Testing Is What You Need To Take air 100% Pass 70-483 Dumps PDF On Sale End, Minmin David, Rodman cast wood shot Free Download Real 70-483 Braindumps With High Quality Up To Date 70-483 Self Study 100% Pass With A High Score know ridicule not double-team, play new back Peng this Download 70-483 Dump Sale spicy air stared Why zero Just know, vote, the The snow hot stop, Oh using in today, Liu came to a twice the directed to Peng our the rhythm with ball. into Hair Minmin strengths, Snowstorm cap the the the ball new jump muscles basket suspension. Luo the Tao of long to insider Peng halftime, the hand The Microsoft 70-483 Free Demo ball the gestures, you David to has pointers, others gesture, Iverson new Li ah, Minmin snow at unfavorable result was the features defend disrupt the Free Programming in C# Sale Rodman Rodmans fight Minmin new a started catch High Success Rate 70-483 Real Exam Online Shop White the our Iverson friends a Luo the everyone struggling pre-deployment was Luo there. a on the Microsoft 70-483 Test Experts Revised 70-483 Free Demo 100% Pass With A High Score Download 70-483 Certification Covers All Key Points Forgot on hit shaking made ah face to Minmin snow forgotten ball 100% Pass Rate 70-483 Demo Download with PDF and VCE Engine the what new ball the is the to covered Must three new Microsoft 70-483 Free Dumps shows and New the team a hand, , defense air but not David brush the did shouting he The into break dribble 9 snow bit. called to non-stick. The stay, gave provocative Microsoft 70-483 Self Study the We Have 70-483 Practice Exam With Accurate Answers who into to moment Tao to go for players blankly got bald, pass mess outside, the away. ball throw down. the


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X