Forma e kokës së bebeve

0 0

Sjellja e një fëmije në shtëpi, pas daljes nga spitali mund të jetë moment i frikshëm për prindërit, pasi që në muajt e parë përjetojnë zgjerimin e familjes. Duket se ka pafund gjëra për tu shqetësuar rreth zhvillimit të fëmijës, por forma e kokës është një ndër to.

Çfarë është plagiocefalia pozicionale?

Kur lindin foshnjat, kafkat e tyre janë të buta, gjë që i ndihmon ata të kalojnë përmes kanalit të lindjes. Mund të duhen 9-18 muaj para se të formohet plotësisht kafka e foshnjës. Gjatë kësaj kohe disa foshnje zhvillojnë plagiocefali pozicionale. Kjo do të thotë se ka një zonë të sheshtë në pjesën e prapme ose anën e kokës. Ajo nuk ndikon në rritjen ose zhvillimin e trurit; është thjesht një çështje forme.

Çfarë e shkakton?

Një zonë e sheshtë në pjesën e prapme ose anën e kokës zakonisht shkaktohet nga presioni i ushtruar në të njëjtën zonë. Kjo zakonisht ndodh kur një fëmijë preferon të vërë kokën në të njëjtin vend, duke shkaktuar që koka të deformohet.

Shkaqe të tjera përfshijnë:

 • Pozicioni i foshnjës në mitër që ushtron presion në kokë;
 • Më shumë se një fëmijë në të njëjtën shtatzëni;
 • Shumë kohë qëndrimi në shpinë;
 • Tortikollë (një muskul i ngushtë në njërën anë të qafës), që mund të shkaktojë një formë të caktuar në njërën anë të kokës, ose të vështirësojë kthimin e kokës.

Ju lutemi vini re: Si pjesë e ABC-së të rekomanduar për gjumë të sigurt, foshnjat duhet të flenë gjithmonë vetëm, me shpinë, në një krevat për të zvogëluar rrezikun e Sindromit të Vdekjes së Papritur Foshnjore.

Si trajtohet plagiocefalia pozicionale?

Te shumë fëmijë rrafshimi korrigjohet kur fëmija bëhet më i lëvizshëm dhe qëndron më pak në zonën e prekur.

Teknika të tjera përfshijnë:

 • Kur fëmija juaj është në shpinë, butësisht drejtojeni kokën në anën që nuk është e sheshtë. Kjo është “ana jo e preferuar”. Ndërrimi i anëve heq presionin nga vendi i sheshtë. Mos përdorni asgjë për të mbajtur kokën në vend; mund të bllokojë fytyrën dhe frymëmarrjen e fëmijës.
 • Vendosni një lodër në dorën e fëmijës në mënyrë të tillë që fëmija të shikojë nga ana tjetër për të hequr presionin nga ana e zakonshme.
 • Kur jeni zgjuar, kufizoni kohën që fëmija juaj kalon në mbajtëse, apo relaksuese.
 • Kur mbani fëmijën tuaj sigurohuni që të mos ketë presion në anën e rrafshuar të kokës.

Në disa raste këto metoda nuk do të ndihmojnë në rrumbullakosjen e kokës dhe duhet të drejtoheni te mjeku për këshilla me specifike.

Çfarë është kraniosinostosis?

Kafka formohet nga kocka të shumëfishta. Lidhjet ndërmjet kockave quhen suture. Kraniosinostosis ndodh kur një ose më shumë nga suturet mbyllen në krye. Mbyllja e hershme  mund të shkaktojë që kafka të rritet në një formë të pazakontë. Ndonjëherë, mund të kufizojë rritjen e përgjithshme të kafkës që mund të jetë e dëmshme për trurin që po përpiqet të rritet.

Nëse nuk trajtohet, mund të rezultojë në deformime të mëtejshme kraniale dhe potencialisht një kufizim të përgjithshëm në rritjen e kokës, me presion të rritur. Ajo gjithashtu mund të çojë në probleme psikosociale, teksa fëmija bashkëvepron me bashkëmoshatarët gjatë zhvillimit.

Cilat janë shenjat dhe simptomat e kraniosinostosis?

Shenja më e dukshme është zakonisht një kokë në formë anormale. Vendi i butë mund të jetë i hapur ose i mbyllur. Kjo mund të çojë në rritjen e presionit brenda kafkës.

Shenjat e presionit të lartë mund të përfshijnë:

 • Dhimbje koke;
 • Neveri;
 • Të vjella;
 • Letargji;
 • Vështirësi në ngritjen e syve;
 • Mbajtja e syve pothuajse gjatë gjithë kohës (duket si dielli i vendosjes në horizont)

Sa i zakonshëm është kraniosinostosis?

Gjendja ndodh në një nga çdo 2.000 deri 2.500 lindje.

Çfarë e shkakton?

Në shumicën e rasteve, shkaku është i panjohur. Ndonjëherë shkaku është familjar ose gjenetik  një ndryshim ndodh në një ose më shumë gjene që të rezultojnë në këtë problem.

Si trajtohet?

Trajtimi zakonisht përfshin kirurgji për të zhbllokuar kockat dhe riformuar kafkën. Historikisht, kraniosinostosis është trajtuar duke përdorur metoda kirurgjikale që përfshijnë një prerje nga veshi në vesh dhe heqjen, riformulimin dhe ri-instalimin e kockave të prekura.

Lexo edhe: Çfare eshte hidrocefalia?
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Masazhi i foshnjave, përftimet e...

Kur fëmija juaj arrin moshën tre muajshe, është e mundur që ta mbuloni atë me përqafime e masazhe që e ndihmojnë të provojë të njëjtat ndjesi të përjetuara në bark,...

Prezantimi i ushqimeve të ngurta...

Çdo fëmijë ndryshon nga njëri-tjetri, prandaj periudha e duhur për të filluar ushqimet e ngurta mund të jetë e ndryshme, por sidoqoftë në asnjë mënyrë nuk duhet të nxitohemi apo...

Mjekët udhëzojnë: Testet e dëgjimit...

OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) ka përsëritur udhëzimin se në muajin e parë të jetës, të gjithë të sapolindurit duhet të kontrollohen për shikimin dhe dëgjimin. Këto janë kontrolle, të...

Nutrino, shija që duan fëmijët...

Kur vjen puna tek zgjedhja e ushqimit për fëmijën, nënat kanë shumë dilema- si të prezantojnë ushqime të ndryshme në dietën e fëmijës, si t'i mësojnë me frutat, perimet, drithërat,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X