Çfarë është hidrocefalia?

0 0

Hidrocefalia është një sëmundje e trurit që ndodh kur lëngu cerebrospinal (CSF), i holluar me ujë dhe që mbështjell trurin dhe palcën kurrizore nuk mund të rrjedhë nga truri. Kjo shkakton një rritje të nivelit të lëngjeve në kafkë.

Hidrocefalia (e quajtur edhe “uji në tru”) mund të bëjë që kokat e foshnjave të rriten për të krijuar hapësirë për lëngun e tepërt. Fëmijët më të mëdhenj, kockat e kafkës së të cilëve janë pjekur dhe bashkuar, kanë dhimbje koke nga presioni në rritje.

Nëse nuk trajtohet, hidrocefalia mund të çojë në dëmtim të trurit, humbjen e aftësive mendore dhe fizike, madje edhe vdekjen. Me diagnozën e hershme dhe trajtimin në kohë, shumica e fëmijëve e marrin veten me sukses.

Çfarë shkakton hidrocefalia?

Kur gjithçka po funksionon normalisht, CSF rrjedh nëpër një seri kaviteti (të quajtur bërryla) dhe kanale të ngushta derisa trurin mbushet së bashku me shpinën. Truri dhe palca kurrizore janë në lëngje. Pastaj CSF riciklohet në qarkullimin e gjakut.

Hidrocefalia mund të jetë e lindur ose e fituar:

 • Hidrocefalia kongjenitale do të thotë që një fëmijë lind me këtë sëmundje. Kjo është shpesh për shkak të problemeve si spina bifida (zhvillimi jonormal i palcës kurrizore) ose stenozës aqueductal (ngushtimi i një kanali të vogël, “ujësjellësi i Sylvius”, që lidh dy ventrikula të mëdha në tru).
 • Hidrocefalia acquire ndodh pas lindjes dhe mund të prekë njerëzit e çdo moshe. Zakonisht shkaktohet nga gjakderdhja në tru. Kjo mund të ndodhë te foshnjat e parakohshme ose tek persona që kanë pasur lëndime traumatike në kokë. Disa fëmijë mund të zhvillojnë hidrocefali për shkak të një tumori ose infeksioni në tru. Ndonjëherë, shkaku nuk dihet.

Cilat janë shenjat dhe simptomat e hidrocefalisë?

Shenjat te foshnjat

Simptomat e hidrocefalisë mund të ndryshojnë në varësi të moshës së fëmijës.

Bebet nën moshën 1 vjeçare kanë kokën që duket shumë e fryrë. Kockat e tyre të kafkës, pllaka të holla, të buta që ende nuk janë shkrirë së bashku, janë të lidhura me inde fibroze të quajtura suture. Këto sutura, ose “pika të buta”, nuk janë ngurtësuar akoma, dhe shtrihen dhe zgjerohen për të ruajtur CSF-në e tepërt. Si rezultat, një fëmijë me hidrocefali duket se ka një kokë të çuditshme, zakonisht shumë më të madhe se foshnjat e tjera të së njëjtës moshë.

Shenja të tjera përfshijnë:

 • fryrje në pikat e buta;
 • një hendek mund të ndihet mes eshtrave të kafkës;
 • rritje e shpejtë e perimetrit të kokës;
 • venat e fryra që duken lehtësisht me sy të lirë.

Varësisht se sa e rëndë është gjendja, edhe foshnjat mund të duken tepër të përgjumur, të shqetësuar dhe të vjellin ose të kenë konfiskime.

Shenjat te fëmijët më të mëdhenj

Fëmijët më të mëdhenj nuk do të kenë simptomën lehtësisht të dallueshme të një koke të zmadhuar, sepse eshtrat e tyre të kafkës janë shkrirë së bashku dhe nuk mund të zgjerohen për të krijuar hapësirë për lëngun e tepërt. Në këto raste, shtimi i presionit në tru mund të shkaktojë dhimbje koke të rënda që mund të zgjojnë një fëmijë në mes të natës ose herët në mëngjes.

Fëmijët gjithashtu mund të kenë:

 • përzierje / të vjella;
 • pagjumësi;
 • probleme me balancën dhe aftësitë motorike;
 • shikim të dyfishtë;
 • lëvizje të përsëritura të syve.

Ndryshimet në personalitet, humbja e aftësive të reja zhvillimore (si e folura ose ecja) dhe humbja e kujtesës mund të ndodhin në raste të avancuara të sëmundjes.

Si diagnostikohet hidrocefalia?

Nëse fëmija tregon ndonjë shenjë dhe simptomë të hidrocefalisë duhet të çoni menjëherë te mjeku.

Mjeku do të kryejë një provim dhe teste të diagnostikimit si ultratinguj, CT (tomografi kompjuterike) ose MRI (imazhe rezonancë magnetike) për të marrë një pamje të qartë të brendësisë së trurit.

Me trajtimin në kohë, shumë fëmijë me hidrocefali bëjnë jetë normale.

Ata me probleme mjekësore më komplekse, si spina bifida ose gjakderdhje në tru nga lindja e parakohshme, mund të kenë më shumë probleme shëndetësore. Për këta fëmijë, trajtimi i hershëm nga specialistët e zhvillimit, terapistët fizikë dhe terapistët profesionistë mund të ndihmojë në rimëkëmbjen e tyre dhe në masë të madhe të përmirësojnë rezultatet.

Lexo edhe: Cfare eshte makrocefalia dhe cilat jane simptomat?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X