Fibra: a po hani sa duhet?

0 0

Fibra është një komponent thelbësor i një diete të ekuilibruar dhe të shëndetshme, por shumica prej nesh nuk ha sa duhet. Por pse ne kemi kaq shumë nevojë për fibra dhe si mund t’i marrim ato sa më shumë në dietën tonë.

Fibrat janë një grup ushqimi jetik dhe marrja e rregullt e fibrave, në jetën e përditshme është thelbësore për shëndetin e zorrëve. Por fibrat nuk janë të rëndësishme vetëm për tretjen por lidhen me një sërë shqetësimesh shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet e zemrës, goditjet në tru, diabetin e tipit 2 dhe kancerin e zorrëve. Një dietë e pasur me fibra gjithashtu mund të ndihmojë në mbajtjen e peshës së duhur, pasi ju bën të ndiheni më të fuqishëm.

Fibrat mund të gjenden në një numër të madh ushqimesh, duke përfshirë bukën e freskët, frutat, perimet dhe bishtajoret, por pavarësisht këtyre shumë prej nesh nuk hanë mjaftueshëm.

Humbja në peshë tregon se ne kemi nevojë për fibra.

Çfarë është fibra?

Fibra është një karbohidrat kompleks (lloj sheqeri), por ndryshe nga karbohidratet e tjera, të cilat thithen nga trupi i njeriut për të siguruar lëndë djegëse në formën e glukozës, fibra zakonisht nuk mund të tretet nga trupi i njeriut. Fibra mund të jetë e tretshme ose e patretshme

Fibra e tretshme

Fibra e tretshme gjendet në ushqime si tërshëra dhe elbi, fasule dhe bizele, drithëra, arra dhe fara të ndryshme, fruta dhe perime.

Fibra e tretshme shpërndahet në stomak si një xhel dhe siguron që grimcat e ushqimit të absorbohen më ngadalë, duke ndihmuar që nivelet e sheqerit në gjak të jenë më të qëndrueshme dhe kolesteroli më i ulët.

Fibra e patretshme.

Fibrat e patretshme nuk treten, por thithin ujin që është futur në stomak, një efekt laksativ natyror që redukton simptomat e kapsllëkut dhe përmirëson shëndetin e zorrëve.

Ajo gjendet tek gruri, misri, tërshëra dhe krundet e tërshërës, arrat, frutat dhe perimet, sidomos tek lëkura e tyre.

Ushqime të pasura me fibra

 • Bimët bishtajore
 • Brokoli
 • Drithërat
 • Makarona
 • Luleshtrydhe
 • Fasule
 • Bukë
 • Patate
 • Thekri
 • Arrat dhe farat
 • Tërshëra
 • Elbi

Përfitimet shëndetësore të fibrave

Studimet tregojnë se një dietë e pasur në fibra mund të na mbrojë nga obeziteti, sëmundjet e zemrës, diabeti i tipit 2 dhe kanceret e ndryshme. Por shpesh ne nuk hamë mjaftueshëm për të marrë ato përfitime shëndetësore. Kohët e fundit, Komiteti Këshillimor Shkencor për të Ushqyerit ose SACN, mbështetur nga Shoqata Dietetike Britanike, rekomandoi rritjen e fibrave në dietën tonë për të paktën 30 gr në ditë (më pak tek fëmijët, natyrisht).

Sa fibra na nevojiten në ditë?

Një udhëzim i përafërt do të ishte disa feta bukë dhe një tas me drithëra përmbajnë  rreth 4 gr fibra. Frutat ose perimet përmbajnë rreth 1gr për një lugë gjelle. Dhe arrat, fara dhe bishtajoret mund të përmbajnë 2 gr ose më shumë.

Përveç 5 porcione me fruta dhe perime që ne duhet të hamë çdo ditë, gjithashtu duhet zgjedhim edhe bukën që blejmë në mënyrë që edhe ajo të jetë e pasur me fibra. Mjafton që të kontrollojmë përbërësit edhe tek ushqimet që blejmë.

Rëndësia e drithërave

Një mënyrë e shkëlqyer për të rritur fibrat është të reduktojmë karbohidratet e përpunuara në torta, biskota apo bukë me drithërat.

Drithërat janë më të vështira për t’u tretur sesa kokrrat e përpunuara. Kjo do të thotë më pak kalori sipas hulumtimit, që tregoi se do të kemi më shumë energji nëse zëvendësojmë sanduiçet me fara luledielli, apo fara gruri. Megjithëse porcionet ishin të njëjta, njerëzit që shikonin ushqimet më pak të përpunuara kishin 10 për qind më pak kalori.

Për më tepër, produktet e prodhuara nga karbohidratet e bardha kanë më shumë gjasa që të përmbajnë nivele më të larta të yndyrës dhe sheqerit. Por, për shkak se ato janë të rafinuara, ato prodhohen në përmasa jo shumë të mëdha, gjë që do të thotë se ne shpesh përfundojmë duke ngrënë disa copë që të ndihemi të ngopur. Kjo nuk ndihmon përpjekjet tona në kontrollin e peshës dhe shpjegon pse shumë prej nesh ndihen të fryrë, ose përtacë pasi kanë ngrënë një tas të madh me makarona të bardha apo oriz.

Ndërsa drithërat janë të pasura me fibra, që do të thotë se do të ndihemi të ngopur edhe me sasi të vogla. Drithërat dhe ushqime të tjera me fibra duan më shumë kohë për t’u përtypur dhe kjo ndihmon në humbjen e peshës. Pra fibra është një aleat i madh i juaji nëse doni të dobësoheni.

Ajo mund të përmirësojë shëndetin tonë të zorrëve dhe të zvogëlojë rrezikun e kancerit të zorrëve dhe më shumë. Plus ajo mund të ndihmojë në uljen e rreziqeve të diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe më shumë.

Lexo edhe: Çfare do te ndodhe me trupin tuaj nese ndaloni se ngreni buke?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X