Cfare duhet te bejme kur femija vonon te hedhe hapat e pare?

0 1

Si të veprojmë kur fëmija vonon të hedhë hapat e parë? A duhet të shqetësohemi në lidhje me këtë? Ja si përgjigjet specialistja e zhvillmit të fëmijëve Sara Convertini.
Kur fëmija nuk është ende duke hedhur hapat e parë
Në momentin që fëmija nuk paraqet probleme të tjera në zhvillimin fizik dh mendor, kjo do të konsiderohet si diçka jo shqetësuese, pasi cdo fëmijë ka zhvillimin e tij personal. Prindërit duhet të përpiqen ta ndihmojnë fëmijën për t’u ngritur në këmbë dhe kjo mund të bëhet duke e mbajtur nga krahët, duke e stimuluar të qëndrojë për një kohë më të gjatë në dysheme, sipër të cilës duhet të vendoset një tapet i trashë në mënyrë që edhe nëse rrëzohet të mos lëndohet.
Po përdorimi i rrethores?
Do t’ju këshillonim ta përdornit sa më pak të jetë e mundur, e kundërta mund të ndodhë nëse fëmija ka një peshë trupore të madhe për moshën dhe gjatësinë e tij. Rrethorja nuk do ta lejojë fëmijën të eksplorojë realitetin e ambjentit që e rrethon në mënyrën e duhur. Idealja do të ishte që në dysheme të vendosnit shumë lodra me ngjyra të cilat do të ngjallnin kuriozitet tek fëmija, gjë e cila do ta “detyrojë” të shkojë t’i marrë. Nëse fëmija duket se ka edhe vonesa të tjera në zhvillim, apo paraqet shenja të një patologjie, duhet të flisni sa më parë të jetë e mundur me mjekun e fëmijës në mënyrë që t’ju udhëzojë për më tej.

Lexoni edhe: Ta perdorim rrethoren apo jo? 


  1. Cfare duhet te bejme kur femija vonon te hedhe hapat e pare? – Pergrate

    […] Cfare duhet te bejme kur femija vonon te hedhe hapat e pare? […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Agjeneza dentare një problem jo...

Kur bëhet fjalë për çrregullimet dentare tek fëmijët, menjëherë mendohet për prishjen e dhëmbëve. Por ky nuk është problemi i vetëm i zakonshëm gjatë fëmijërisë (dhe moshës së maturuar). Ekziston...

5  arsye  përse deti është...

Këtu janë 5 arsye pse sjellja e fëmijëve tuaj në det është e mirë për ta: Uji i kripur i detit është një tonik për traktin respirator, për lëkurën e...

Rriten rastet e diabetit te...

Etje e tepërt, humbje peshe ndërsa vazhdoni të hani normalisht, sasi e shtuar urine: këto nuk janë simptoma për t’u nënvlerësuar, sepse ato mund të jenë shenja të një sëmundjeje...

Muzika, edhe në distancë ndihmon...

Efektet e dobishme të muzikës në trup dhe mendje nuk janë asgjë e re: tingulli stimulon aktivitetin nervor dhe njohës, ndihmon relaksimin, përmirëson gjendjen shpirtërore. Për këtë arsye, ajo është...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X